Potwierdzono pierwszy w Polsce przypadek zakażenia Omikronem, nowym wariantem koronawirusa. Próbka została przebadana w Katowicach. Jak informuje wojewoda śląski, pacjentka czuje się dobrze i przebywa w izolatorium w Myszkowie.

Pierwszy przypadek zakażenia Omikronem w Polsce potwierdzono w katowickim sanepidzie

"Mutacja została stwierdzona w próbce pobranej od 30-letniej obywatelki Lesotho. Pacjentka jest w izolatorium i czuje się dobrze" - informuje Ministerstwo Zdrowia.

Jak przekazał resort, zarażona Omikronem osoba przebywała w Polsce na Cyfrowym Szczycie ONZ w Katowicach. "W toku wywiadu epidemicznego poinformowała, że w Polsce zamieszkiwała sama. Bezpośredni kontakt miała tylko z dwiema zaszczepionymi osobami ze swojego kraju" - pisze MZ. Dodaje także, że jako osoba bezobjawowa wykonała test przed wylotem z Polski.

Wojewoda śląski Jarosław Wieczorek podkreślił, że zaplanowane na czas szczytu procedury zadziałały właściwie. Aby w nim osobiście uczestniczyć, każdy uczestnik musiał przedstawić paszport covidowy, z kolei w ostatnim dniu szczytu wszyscy przechodzili testy.

W przypadku trojga uczestników wydarzenia wynik testu był pozytywny, a ze względu na zagrożenie nowym wariantem koronawirusa zdecydowano się poddać te próbki sekwencjonowaniu w laboratorium Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Katowicach. Procedura ta pozwala to stwierdzić, z którym wariantem koronawirusa mamy do czynienia. Stąd wiemy, że ten pierwszy przypadek omikrona w Polsce i woj. śląskim jest potwierdzony - powiedział Jarosław Wieczorek.

Z wywiadu epidemiologicznego wynika, że kobieta miała podczas szczytu kontakt głównie z obywatelami swojego kraju. Jej stan jest na tyle dobry, że nie wymaga hospitalizacji. Do momentu uzyskania podwójnego ujemnego testu obywatelka Lesotho musi pozostać w izolatorium w Myszkowie.

Dotychczasowe ustalenia WHO na temat wariantu Omikron

Sekretarz generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus potwierdził, że wstępne dane z RPA - skąd, jak się przypuszcza, pochodzi nowy wariant koronawirusa - sugerują wyższe ryzyko ponownej infekcji dla osób wyleczonych z choroby lub zaszczepionych.  Poinformował, że do tej pory Omikron wykryto w 77 krajach. Zaznaczył, że rozprzestrzenia się "w tempie, którego nie widzieliśmy przy żadnym innym wariancie".

Jednocześnie, zaznaczył szef WHO, Omikron powoduje mniej dotkliwe objawy niż Delta, obecnie najczęstszy wariant.

Natomiast Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) w środę ostrzegło, że istnieje "bardzo wysokie" ryzyko, że nowy wariant koronawirusa omikron stanie się dominujący w Europie na początku przyszłego roku i doprowadzi do rosnącej liczby ciężkich zachorowań na Covid-19.

Ponad 22 tys. nowych zakażeń koronawirusem w Polsce

W ciągu ostatniej doby zmarło 592 chorych na Covid-19. 415 z nich miało choroby współistniejące - poinformowało Ministerstwo Zdrowia.

Resort przekazał także  informację o 22 097 nowych zakażeniach koronawirusem. Najwięcej nowych infekcji odnotowano w woj śląskim - 2901. Na kolejnych miejscach w raporcie są województwa: mazowieckie (2810), dolnośląskie (2007) i wielkopolskie (1995).

Od początku epidemii w Polsce odnotowano 3 903 445 zakażeń koronawirusem. Zmarło 90 306 osób, a 3 361 528 wyzdrowiało.