Dotychczasowe obostrzenia koronawirusowe zostaną przedłużone do 18 kwietnia - poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski.

O godz. 10 rozpoczęły się obrady Rządowego Zespołu Zarzadzania Kryzysowego. Tuż po tym minister zdrowia Adam Niedzielski przedstawił ustalenia z posiedzenia. 

Podjęliśmy decyzję, że obostrzenia, które w tej chwili obowiązują zostaną przedłużone przez okres niewiele ponad tygodnia. Niewiele, bo chcemy żeby to był okres, który obejmuje też kolejny weekend. To przedłużenie zasad bezpieczeństwa będzie obowiązywało do 18 kwietnia. Potem będziemy podejmowali kolejną decyzję, co robić dalej - ogłosił Adam Niedzielski.

Oznacza to, że przez ponad tydzień pozostaną zamknięte m.in. sklepy budowlane, żłobki i przedszkola, a także salony fryzjerskie i kosmetyczne.

Minister podkreślił, że kolejne decyzje będą związane z liczbą nowych zakażeń w najbliższym czasie. Skutek świąt będzie widoczny w przyszłym tygodniu - powiedział Niedzielski. 

Ale przede wszystkim, to jest najważniejszy powód, chcemy zobaczyć jak te konsekwencje fali zachorowań będą wyglądały na poziomie wykorzystania infrastruktury szpitalnej - powiedział Niedzielski.

Minister podkreślił, że obecnie w Polsce mamy do czynienia z dominacją mutacji brytyjskiej koronawirusa.

Mamy pojedyncze przypadki zweryfikowania mutacji południowoafrykańskiej i również brazylijskiej - powiedział szef MZ.

Jak dodał, w Europie pojawiła się też mutacja nigeryjska.

To są wszystko mutacje, które są objęte tzw. alertem WHO, czyli potencjalnym wskazaniem tych mutacji, jako mutacji niezweryfikowanych jeszcze pod kątem sposobu rozprzestrzeniania się i skonkretyzowania informacji, dotyczących odporności na szczepienie - powiedział Niedzielski.

Jakie obostrzenia obowiązują dziś

 • Wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane powyżej 2 tys. m kwadratowych zostają zamknięte. Hurtownie pozostają otwarte,
 • W sklepach, które pozostają otwarte: 1 osoba na 15 m2 w sklepach do 100 m2; 1 osoba na 20 m2 w sklepach powyżej 100 m2,
 • Salony fryzjerskie i kosmetyczne zamknięte,
 • Żłobki i przedszkola zostają zamknięte - wyjątkiem są dzieci medyków i służb porządkowych,
 • Do 9 kwietnia w kościołach maksymalnie 1 osoba na 20 m kwadratowych przy zachowaniu odległości min. 1,5 metra,
 • Działalność obiektów sportowych ograniczona wyłącznie do sportu zawodowego: zamknięte np. korty tenisowe i ścianki wspinaczkowe,
 • Rekomendacja pracy zdalnej. Dotyczy także całej administracji publicznej

  /
  /
  Po jeszcze więcej informacji odsyłamy Was do naszego nowego internetowego Radia RMF24.pl

  Słuchajcie online już teraz!

  Radio RMF24.pl na bieżąco informuje o wszystkich najważniejszych wydarzeniach w Polsce, Europie i na świecie.