Minister Zdrowia Adam Niedzielski na konferencji prasowej przekazał, że chce zmienić zasady kwarantanny i izolacji. Jak zaznaczył, kwarantanne będzie wynosić 10, a nie jak teraz 14 dni.

Będziemy zmieniali zasady zarówno kwarantanny jak i izolacji. Dzisiaj po południu zostanie zaprezentowany pierwszy pakiet trzech lub dwóch rozporządzeń ministra zdrowia, który zmieni zarówno kwarantannę jak i izolację - zapowiedział na konferencji prasowej szef resortu zdrowia.

Zapowiedział, że okres kwarantanny zostanie skrócony do 10 dni. Mamy na to dowody z Norwegii, ale też z praktyki klinicznej, że taki okres izolacji jest bezpieczny i nie spowoduje wielkiego przyrostu ryzyka w stosunku do 14 dniowego okresu kwarantanny - podkreślił Niedzielski.

Minister poinformował też, że resort zdrowia zrezygnuje z obowiązku przeprowadzania testu na koniec kwarantanny.

Krajowy konsultant w dziedzinie chorób zakaźnych prof. Andrzej Horban wyjaśnił, że "osoby, które są na kwarantannie, czyli miały jakąś styczność (z osobą zakażoną), a nie miały objawów klinicznych, praktycznie będą zwalniane z kwarantanny automatycznie. Dodał, że natomiast osoby, które będą miały objawy, będą musiały skontaktować się z lekarzem, prawdopodobnie będzie to lekarz POZ.

Jeśli chodzi o pacjentów, którzy są chorzy i rozpoznani, to izolowaniem i zwalnianiem z izolacji zajmują się lekarze chorób zakaźnych lub w szpitalach jednoimiennych. Jeżeli ktoś nie ma objawów klinicznych lub ma bardzo mało nasilone, to jest właściwie zwalniany po 10 minimum 13 dniach od wystąpienia objawów - powiedział.

Jak dodał, wdrożenie nowych zasad testowania pozwoli "skierować większość sił i środków testowania na osoby, które powinny być testowane, ponieważ na obecnym etapie epidemii taktyka jest bardzo prosta - testujemy osobę z objawami klinicznymi, które sugerują COVID, i testujemy ludzi w opracowywaniu ogniska (zakażeń - PAP) wokół nich".

Dwa tygodnie obowiązkowej kwarantanny

Aktualnie obowiązkowa kwarantanna trwa dwa tygodnie. W tym czasie nie wolno wychodzić z domu, zakazane są także spacery z psem, czy wyjście do sklepu. 

Do kwarantanny trafiają osoby, które miały bezpośredni kontakt z osobą zakażoną, lub które same są zakażone i chorobę przechodzą bezobjawowo.

Nowe powiaty na czerwonej i żółtej liście

Podczas konferencji prasowej wiceminister zdrowia Waldemar Kraska ogłosił też nową listę powiatów, gdzie zostaną wprowadzone ograniczenia. 

Do strefy czerwonej trafiły: powiat nowotarski, lipski, łowicki, pajęczański, wieluński, kolski i Nowy Sącz.

W strefie żółtej znalazły się: powiat rybnicki, tatrzański, przemyski, żuromiński, limanowski, kartuski, konecki, nowosądecki, kłobucki, bartoszycki i Kraków.

Natomiast strefa niebieska objęła: powiat brzeski, myszkowski, oleski i Sopot.