Premier Mateusz Morawiecki zwrócił się w facebookowym wpisie do "osób, które zaprzeczają istnieniu Covid-19, agresywnie i ostentacyjnie odmawiają noszenia maseczek, szerzą fake newsy i pseudonaukowe teorie". "Zdrowie i życie Was i Waszych bliskich zależy również od przestrzegania zasad, z którymi się nie zgadzacie" - podkreślił. Minister zdrowia Adam Niedzielski ostrzegł z kolei, że "zdjęcie maseczki to jak odcięcie hamulca w samochodzie".

"Apeluję do osób, które zaprzeczają istnieniu Covid-19, agresywnie i ostentacyjnie odmawiają noszenia maseczek, szerzą fake newsy i pseudonaukowe teorie - nie róbcie tego!" - zaapelował Mateusz Morawiecki w grafice opublikowanej na Facebooku.

"Zdrowie i życie Was i Waszych bliskich zależy również od przestrzegania zasad, z którymi się nie zgadzacie" - podkreślił szef rządu.

"Bądźmy odpowiedzialni!" - wezwał.

Minister zdrowia: Zdjęcie maseczki to jak odcięcie hamulca w samochodzie

Również minister zdrowia Adam Niedzielski ostrzegał w rozmowie z "Super Expressem", że brak maseczki np. w kontakcie z seniorem "jest totalną nieodpowiedzialnością".

"Zdjęcie maseczki to jak odcięcie hamulca w samochodzie. Jeśli nie będzie tego mechanizmu, przyrosty zakażeń będą bardzo duże" - podkreślił.

Odpowiadając na uwagę, że nawoływanie przez polityków do noszenia maseczek i pojawiające się równocześnie w mediach ich zdjęcia bez maseczek powodują niespójność przekazu, szef resortu zdrowia przyznał, że przedstawiciele rządu powinni być spójni i konsekwentni.

"To kwestia wiarygodności. Jednak widzę też drugą stronę, czyli polowanie na polityka, który na moment zsunął maseczkę z ust i nosa, aby np. zjeść, albo np. zrobił to na wolnym powietrzu - gdy jeszcze była taka możliwość, albo też w miejscu pracy, przy zachowaniu dystansu, gdzie miał do tego prawo" - zauważył Niedzielski.

Równocześnie przyznał, że nie dziwi się ludziom, że czują się zakłopotani widząc, iż niektórzy politycy nie są spójni w swoim działaniu.

"W Ministerstwie Zdrowia podjęliśmy decyzję, by wszyscy pracownicy resortu chodzili w maseczkach - bez względu na sytuację.(...) Chcemy dawać przykład" - zaznaczył Adam Niedzielski.

Ponad 5 tysięcy nowych zakażeń w Polsce, rekord w Małopolsce

Przypomnijmy, że tylko dzisiaj resort zdrowia poinformował o ponad 5 tysiącach nowych przypadków koronawirusa w Polsce i śmierci 63 chorych na Covid-19.

Rekord nowych zakażeń padł w Małopolsce: tam w ciągu zaledwie 24 godzin potwierdzono 898 infekcji SARS-CoV-2.