Nie ma żadnych przeszkód, aby w okresie kwarantanny opiekę nad swoimi zwierzętami na terenie domu lub gospodarstwa sprawował ich posiadacz, o ile stan zdrowia mu na to pozwala - informuje Główny Inspektorat Weterynarii.

"Należy pamiętać, że nie ma dowodów naukowych świadczących o przenoszeniu się wirusa SARS-CoV-2 na zwierzęta domowe i gospodarskie ani na to, aby zwierzęta te mogły być biologicznym lub mechanicznym wektorem przenoszenia choroby" - napisano w komunikacie.

Jak podaje Główny Inspektorat Weterynarii, osoby, które nie mogą zapewnić zwierzętom należytej opieki, powinny w pierwszej kolejności zwrócić się o pomoc do sąsiadów, znajomych lub rodziny. W przypadku zwierząt, które muszą być regularnie wyprowadzane na zewnątrz, najlepszym rozwiązaniem jest przeniesienie ich na czas trwania kwarantanny do domu nowego opiekuna - radzi GIW.

Przy braku takiej możliwości należy zorganizować opiekę nad zwierzętami tak, by wykluczyć kontakt bezpośredni opiekuna z osobą poddawaną kwarantannie oraz jej rodziną.

W przypadku braku osób z rodziny, znajomych lub sąsiedztwa, które mogą przejąć opiekę nad zwierzętami, można rozważyć oddanie zwierzęcia na czas trwania kwarantanny do hotelu dla zwierząt lub innego miejsca mogącego zapewnić bezpieczną nad nim opiekę. Należy również wziąć pod uwagę możliwość poszukania informacji w Internecie o grupach wsparcia dla osób potrzebujących pomocy w opiece nad zwierzętami - wskazuje Inspekcja.

Wolontariusz wyprowadzi psa

Z taką inicjatywą wyszło między innymi Krakowskie Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami. Każdy, kto nie ma nikogo bliskiego, kto mógłby wyprowadzić jego zwierzaka na spacer, może się skontaktować z Krakowskim Towarzystwem Opieki nad Zwierzętami. Postaramy się znaleźć w danej okolicy jakiegoś wolontariusza - mówi nam Joanna Repel z KTOZ-u. Jak dodaje, oferta ta dotyczy również ewentualnej pomocy w znalezieniu zastępczego domu dla pupila np. na czas pobytu w szpitalu czy zrobieniu zakupów w przypadku osób starszych.

Poniżej znajdziecie wszystkie ważne numery telefonów w tej sprawie:

 

Jak podaje GIW, osoby, które nie mogą skorzystać z powyższych rozwiązań, powinny skontaktować się z właściwym dla miejsca pobytu urzędem gminy. Organy samorządu terytorialnego powinny zaangażować się w tym zakresie we wsparcie dla osób objętych kwarantanną. Można także skontaktować się z najbliższym zakładem leczniczym dla zwierząt. Niektóre z klinik, lecznic, przychodni i gabinetów weterynaryjnych mogą włączać się w pomoc osobom znajdującym się na kwarantannie, poprzez czasowe przyjmowanie ich zwierząt, W miarę możliwości i posiadanej infrastruktury (boksy dla zwierząt, izolatki itp.), przy czym będzie to każdorazowo ich decyzja.

SPRAWDŹ: KTOZ: Zwierzęta domowe nie przenoszą koronawirusa