Ministerstwo Zdrowia informuje o 6 379 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Ostatniej doby zmarło 247 chorych na Covid-19. Bilans epidemii koronawirusa w Polsce to 1 577 036 zakażonych. Nie żyje 40 424 spośród nich. Dziś rozpoczynają się szczepienia przeciw Covid-19 dla nauczycieli. Rada Medyczna przy premierze pozytywnie zaopiniowała stosowanie szczepionki firmy AstraZeneca dla osób w wieku 18-65 lat. Oznacza to, że od poniedziałku na szczepienia przeciw Covid-19 będą mogli zapisywać się także nauczyciele do 65. roku życia. Wydarzenia związane z pandemią koronawirusa w Polsce i na świecie śledziliśmy dla Was w relacji na żywo.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :

- Ministerstwo Zdrowia informuje o 6 379 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Ostatniej doby zmarło 247 chorych na Covid-19. Bilans epidemii koronawirusa w Polsce to 1 577 036 zakażonych. Nie żyje 40 424 spośród nich. Wszystkie najnowsze dane znajdziesz >>>W TYM ARTYKULE<<<.

- Dziś rozpoczynają się szczepienia przeciw Covid-19 dla nauczycieli, w pierwszej kolejności dla tych, którzy obecnie pracują stacjonarnie. 

- Rada Medyczna przy premierze pozytywnie zaopiniowała stosowanie szczepionki firmy AstraZeneca dla osób w wieku 18-65 lat. Oznacza to, że od poniedziałku na szczepienia przeciw Covid-19 będą mogli zapisywać się także nauczyciele do 65. roku życia. 

- Dziś zaczyna się luzowanie części obowiązujących dotychczas obostrzeń. Ponownie otwarte dla publiczności zostaną kina, teatry, filharmonie i opery. Działalność wznowią baseny, korty tenisowe, stoki narciarskie i zewnętrzne boiska. Gości mogą też przyjmować hotele i pensjonaty. Szczegóły znajdziecie >>>TUTAJ<<<.


23:18 Dolnośląskie

W dolnośląskich szpitalach zajętych jest w piątek 671 łóżek dla chorych na Covid-19. Lekarze mają do dyspozycji 59 wolnych respiratorów.

Według danych Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego w szpitalach w regionie przygotowano 1583 łóżka dla chorych na COVID-19, z czego 671 jest zajętych. Wolnych pozostaje 912 łóżek.

W dolnośląskich szpitalach są 144 respiratory dla pacjentów zakażonych koronawirusem, z czego 85 jest wykorzystywanych do leczenia. Lekarze mają do dyspozycji 59 wolnych urządzeń.

W piątek Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że na Dolnym Śląsku ostatniej doby zanotowano 399 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Zmarło 21 osób - 7 wyłącznie z powodu COVID-19 i 14, które miały też choroby współistniejące.

22:30

Wykorzystanie nadwyżki technologicznej w przypadku szczepionek przeciw Covid-19 jest możliwe, dopuszczalne i zależy od sprawności i doświadczenia personelu dokonującego szczepień. 

Na osobach tych ciąży odpowiedzialność za pobranie pełnej dawki - głosi komunikat resortu zdrowia.

22:20 Portugalia

Rząd Portugalii ponosi winę za niewspółmierny wzrost liczby zakażeń koronawirusem obserwowany w kraju od końca grudnia - powiedział w rozmowie z amerykańską stacją CNN szef MSZ Augusto Santos Silva. Wskazał, że doprowadziło do tego poluzowanie restrykcji na Boże Narodzenie.

Z okazji świąt pozwoliliśmy obywatelom na przemieszczanie się po kraju, aby mogli z rodzinami spędzić Wigilię - powiedział Santos Silva.

Szef portugalskiej dyplomacji zaznaczył, że poluzowanie obostrzeń epidemicznych zbiegło się w czasie z pojawieniem się w tym kraju brytyjskiego wariantu koronawirusa.

21:51 Francja

We Francji odnotowano pierwszy przypadek poważnej reinfekcji wariantem południowoafrykańskim koronawirusa - poinformowała grupa paryskich szpitali AP-HP.

Chodzi o 58-letniego mężczyznę, który we wrześniu ub.r. przeszedł lekko zakażenie koronawirusem, natomiast w styczniu zakaził się wariantem wykrytym po raz pierwszy w RPA i trafił do jednego z podparyskich szpitali z powodu trudności w oddychaniu. Po tygodniu mężczyznę skierowano na oddział intensywnej terapii, gdzie przebywa obecnie w stanie krytycznym.

21:19

Europejska Agencja Leków (EMA) zamierza przyspieszyć proces oceny szczepionek przeciw Covid-19 modyfikowanych w celu zapewnienia ochrony przed nowymi wariantami koronawirusa - poinformował  przewodniczący zespołu ds. oceny szczepionek EMA Marco Cavaleri.

Jest on obecnie szefem grupy zadaniowej ds. pandemii COVID-19 i jest odpowiedzialny za działania EMA dotyczące pojawiających się patogenów, szczepionek i odporności na środki przeciwdrobnoustrojowe.

20:45 Hiszpania: Wzrost liczby wypadków przy pracy mimo pandemii

W Hiszpanii w 2020 r. znacząco wzrosła liczba wypadków przy pracy mimo pandemii i związanych z nią ograniczeń, m.in. w przemieszczaniu się - wynika z danych ministerstwa pracy i gospodarki społecznej. Najwięcej wypadków odnotowano w rolnictwie.

Resort wskazał, że pomimo obowiązującej w całym kraju pomiędzy marcem a czerwcem ub.r. izolacji społecznej i masowego przechodzenia na pracę zdalną, liczba wypadków przy pracy w 2020 r. zwiększyła się o blisko 24 proc. w porównaniu do 2019 r.

Łącznie w ubiegłym roku zanotowano ponad 485 tys. wypadków przy pracy. Zaliczono do nich również tragiczne zdarzenia, do których doszło podczas wykonywania przez pracowników zadań zawodowych z domu.

Pomimo restrykcji epidemicznych wzrosła też liczba zgonów podczas pracy. Zanotowano ich łącznie 708, czyli o prawie 2 proc. więcej niż w 2019 r.

20:40 Szczepienie ozdrowieńców tylko jedną dawką? Niedzielski wyjaśnia

Pojawiają się badania - ale to są na razie tylko i wyłącznie badania - które mówią, że odpowiedź immunologiczna ozdrowieńców jest jak przy podawaniu drugiej dawki u zwykłego pacjenta - powiedział w Polsat News minister zdrowia Adam Niedzielski, pytany o doniesienia, że ozdrowieńcy nie muszą być szczepieni drugą dawką szczepionki przeciwko Covid-19. Zaznaczył jednak, że rząd czeka na dowody z badań naukowych i rekomendacje specjalistów w tej sprawie. Na razie absolutnie żadnej takiej decyzji nie podejmujemy - zapewnił.

20:18 Problemy z personelem do szpitala tymczasowego w Radomiu

Brak rąk do pracy w szpitalu tymczasowym w Radomiu. Placówka dla pacjentów z koronawirusem ma być gotowa na przełomie lutego i marca. Jak jednak wynika z ustaleń RMF FM - jest jednak potęzny problem ze znalezieniem personelu do opieki nad pacjentami.

Władze Radomia najpierw miały usłyszeć, że urząd wojewódzki pomoże w znalezieniu personelu do szpitala tymczasowego, a potem dostały informację, że muszą radzić sobie same i ściągnąć pracowników ze szpitala miejskiego, który teraz przyjmuje tylko pacjentów z koronawirusem. 

19:58 Koronawirus w ośrodku w Gostyninie

Zakażenie koronawirusem stwierdzono u 47 pacjentów Krajowego Ośrodka Zapobiegania Zachowaniom Dyssocjalnym w Gostyninie - wynika z odpowiedzi dyrektora tej placówki dla Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. W ośrodku przebywają po odbyciu kary sprawcy najpoważniejszych przestępstw.

Jak przekazał dyr. Ryszard Wardeński pacjenci, u których stwierdzono zakażenie, byli poddawani izolacji w sali izolacyjnej lub na oddziale, jeśli liczba zainfekowanych była zbyt wysoka. Natomiast w razie pogorszenia się stanu zdrowia osadzonych byli oni przewożeni do szpitala.

19:28 Masowe testy w Portugalii

Rząd Portugalii ogłosił regularne, masowe testy na Covid-19 w rejonach kraju najbardziej dotkniętych epidemią koronawirusa. Obejmą one od poniedziałku m.in. zakłady pracy, szkoły i więzienia. Testy będą bezpłatne.

Jak poinformowało w komunikacie ministerstwo zdrowia Portugalii, przeprowadzanymi regularnie co 14 dni masowymi testami objęte będą powiaty, w których na 100 tys. mieszkańców przypada co najmniej 480 zakażeń.

“Wśród miejsc, w których przeprowadzone będą w tych powiatach regularne i masowe testy, będą m.in. fabryki, place budowy, placówki oświatowe oraz zakłady karne" - poinformował resort zdrowia. W piątek minister zdrowia Marta Temido wskazała, że jej resort umożliwił już przeprowadzanie testów w aptekach. Dodała, że aktualnie rozważana jest opcja włączenia farmacji do procesu szczepień przeciw Covid-19.

18:43 Czarnek zachęca nauczycieli do rejestrowania się na szczepienia

W poniedziałek od godziny 8.00 ruszamy z akcją rejestracji nauczycieli, w tym również nauczycieli akademickich na szczepienia. Szczepienia oczywiście dobrowolne, ale do tych szczepień wszystkich nauczycieli zachęcamy - powiedział na konferencji prasowej minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

Wiceminister edukacji i nauki Marzena Machałek wskazała, że od poniedziałku rejestrować będą mogli się wszyscy nauczyciele do 65 lat, uczących w szkołach, przedszkolach i w placówkach oświatowych.

Przypomniała, że w tym tygodniu - od poniedziałku do środy - rejestrować na szczepienia przeciw Covid-19 mogli ci nauczyciele, którzy obecnie pracują stacjonarnie z dziećmi i młodzieżą: nauczyciele wychowania przedszkolnego, osoby zatrudnione na stanowisku pomoc nauczyciela, osoby zatrudnione na stanowisku pomoc wychowawcy, nauczyciele klas I-III szkół podstawowych (w tym wychowawcy świetlic), nauczyciele szkół i placówek specjalnych, nauczyciele i instruktorzy praktycznej nauki zawodu, pracownicy pedagogiczni poradni psychologiczno-pedagogicznych i pedagogiczna kadra kierownicza tych szkół i placówek. Nie dotyczyło to nauczycieli w wieku powyżej 60 lat.


18:38 Włochy: Zakaz podróży między regionami przedłużony

Rząd Włoch przedłużył do 25 lutego zakaz podróży między regionami bez uzasadnionego powodu. Eksperci mówią, że obecnie krążące warianty wirusa nie pozwalają na łagodzenie obostrzeń.

17:54 Szef WHO o hipotezach dot. genezy pandemii

Dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus oznajmił, że organizacja będzie sprawdzać wszystkie hipotezy dotyczące początków pandemii Covid-19 i wszystkie są na razie brane pod uwagę.

Zostały podniesione pewne pytania o to, czy odrzucono jakieś hipotezy. Rozmawiałem z niektórymi członkami zespołu i chcę potwierdzić, że wszystkie hipotezy pozostają na stole i wymagają dalszej analizy i badań - powiedział Etiopczyk.

17:30 Ukraina dostanie pieniądze na zakup szczepionek

Ukraina otrzyma 50 mln euro od Europejskiego Banku Inwestycyjnego na zakup szczepionek przeciw Covid-19 i nowoczesnego sprzętu do przechowywania ich w odpowiedniej temperaturze - ogłosił premier Denys Szmyhal.

"Właśnie podpisaliśmy odpowiednie porozumienia z prezesem EBI Wernerem Hoyerem w siedzibie Banku w Luksemburgu" - napisał szef rządu na Telegramie. Sprecyzował, że środki będą wydzielone z istniejącego programu poświęconego rozwojowi infrastruktury na Ukrainie. Dodał, że sprzęt trafi do sieci centrów szczepień.


16:07 Maląg: dodatkowy zasiłek opiekuńczy przedłużony do końca lutego

Na bieżąco monitorujemy sytuację epidemiczną w kraju. Po przeprowadzeniu analiz zdecydowaliśmy, że dodatkowy zasiłek opiekuńczy kolejny raz zostanie wydłużony o kolejne dwa tygodnie. Oznacza to, że do końca lutego uprawnieni rodzice będą mogli skorzystać z tej formy wsparcia - poinformowała PAP szefowa Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej Marlena Maląg. Jak dodała, dodatkowy zasiłek przysługiwał będzie na dotychczasowych zasadach. To oznacza, że rodzice mogą się o niego starać m.in. w przypadku zamknięcia z powodu Covid-19 żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola, szkoły lub innej placówki, do której uczęszcza dziecko. Zasiłek przysługuje również w momencie, gdy placówka nie może zapewnić opieki z powodu ograniczonego funkcjonowania w czasie epidemii.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przeznaczony jest zarówno na opiekę nad dziećmi do lat 8, jak i starszymi dziećmi z odpowiednim orzeczeniem o niepełnosprawności. Przysługuje ubezpieczonym rodzicom dzieci do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności; do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności; i do 24 lat, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.


15:45 Francja: Osoby, które przeszły zakażenie, mają być szczepione jedną dawką

Francuskie władze sanitarne zaleciły podawanie tylko jednej dawki szczepionki przeciw Covid-19 osobom, które przebyły już infekcję koronawirusem. Rekomendacje mają oparcie w najnowszych badaniach.

W najnowszej opinii urzędu sanitarnego HAS czytamy, że osoby po Covid-19 nabyły już "pamięć immunologiczną", zaś jedna dawka szczepionki służy układowi odpornościowemu jako "przypomnienie". HAS zaleca, by ozdrowieńcy wstrzymali się ze szczepieniem co najmniej trzy miesiące po przebyciu choroby, a optymalnie - sześć miesięcy po chorobie. Jedną dawkę otrzymywać będą osoby po przebytym Covid-19 w każdym wieku i niezależnie od intensywności objawów. 

Gowin: Można organizować wycieczki i spacery turystyczne powyżej 5 osób

Na pytanie przewodniczki turystycznej, kiedy nastąpi zwiększenie limitu osób w ramach spacerów i wycieczek turystycznych, szef resortu rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin odpowiedział, że obecnie obowiązujące przepisy nie objęły zakazem takiej działalności.

Jak powiedział, możliwe jest organizowanie wycieczek i aktywności na świeżym powietrzu w grupach powyżej 5 osób, ale "z zachowaniem wszelkich zasad epidemicznych, łącznie z zachowaniem dystansu społecznego, noszeniem maseczek".

W mojej ocenie jest to dopuszczalna forma wypoczynku i nie podpada pod ustawę o zgromadzeniach w utworowy znaczeniu tego słowa - dodał wicepremier. 


13:57 Kiedy nastąpi otwarcie sali zabaw dla dzieci?

Jeżeli nie nastąpi wzrost zachorowań, to nie wykluczam, że będzie rekomendacja ze strony Ministerstwa Rozwoju Pracy i Technologii dotycząca otwarcia sal zabaw dla dzieci - powiedział wicepremier Jarosław Gowin, odpowiadając na pytania przedsiębiorców. Przypominam, że sale zabaw są uwzględnione w pomocy rządowej, zarówno w tarczy branżowej, jak i Tarczy Finansowej 2.0 - dodał.

13:12 Szczepienia na Podkarpaciu


Na Podkarpaciu przeciw Covid 19 zaszczepiono 91 140 osób, w tym 5 348 w ciągu ostatniej doby. Drugą dawkę szczepionki otrzymało 22 836 osób - poinformował w piątek resort zdrowia.

Najwięcej szczepień wykonano w Rzeszowie - 24 139. Natomiast w Przemyślu szczepionkę przyjęły 4 782 osoby, w Tarnobrzegu 3 471, a w Krośnie 2 776 osób.


12:53 Radom

Oczekujemy, że drugi SOR w Radomiu zostanie otwarty jak najszybciej - podaje Ministerstwo Zdrowia. W tej chwili w mieście działa tylko jeden Szpitalny Oddział Ratunkowy. Resort naciska, by uruchomić także drugi - w Radomskim Szpitalu Specjalistycznym, który teraz leczy tylko pacjentów z koronawirusem. 

12:35 Szczepionka CureVac

Komitet ds. leków dla ludzi (CHMP) Europejskiej Agencji Leków (EMA) rozpoczął ocenę CVnCoV, szczepionki przeciw Covid-19, opracowywanej przez CureVac.

Decyzja CHMP o rozpoczęciu oceny jest oparta na wstępnych wynikach badań laboratoryjnych (dane niekliniczne) i wczesnych badaniach klinicznych u dorosłych. Badania te sugerują, że szczepionka wyzwala produkcję przeciwciał i komórek odpornościowych, skierowanych przeciwko SARS-CoV-2, wirusowi wywołującemu Covid-19.

Firma prowadzi obecnie badania na ludziach, aby ocenić bezpieczeństwo szczepionki, immunogenność (jak dobrze wywołuje reakcję przeciwko wirusowi) i skuteczność przeciwko Covid-19.

12:31 Szczepionki firmy AstraZeneca

Do Polski 2 marca ma dotrzeć ok. 500 tys. szczepionek firmy AstraZeneca. Mają one być wykorzystane do szczepień osób z grupy zerowej, czyli personelu medycznego, który jeszcze nie został zaszczepiony oraz osób współpracujących z placówkami leczniczymi - podkreślił dziś na konferencji prasowej szef KPRM Michał Dworczyk.

11:51 Francja

Sytuacja sanitarna w departamencie Mozela, we wschodniej Francji z uwagi na pojawienie się nowych mutacji jest trudna. Możliwe jest zamykanie szkół i lokalny lockdown - stwierdził w piątek rzecznik francuskiego rządu Gabriel Attal.

Żadna opcja nie jest wykluczona w odniesieniu do sytuacji we wschodniej Francji w rejonie Mozeli, gdzie pojawiają się wysoce zaraźliwe warianty koronawirusa - podkreślił Attal w stacji Europe 1.

11:12 Szczepienia

W Polsce wykonano dotąd 1 993 739 szczepień przeciw Covid-19. Pierwszą dawkę otrzymały 1 413 132 osoby, a 580 607 drugą.

Zanotowano 1683 niepożądane odczyny poszczepienne. Zutylizowano 3630 dawek szczepionki. 


11:03 Testy na koronawirusa

W ciągu doby wykonano ponad 48,8 tys. testów na koronawirusa.

10:37 DANE MINISTERSTWA ZDROWIA

Ministerstwo Zdrowia informuje o 6 379 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Ostatniej doby zmarło 247 chorych na Covid-19. Bilans epidemii koronawirusa w Polsce to 1 577 036 zakażonych. Nie żyje 40 424 spośród nich. 

10:24 Stoki narciarskie

W związku z poluzowaniem restrykcji sanitarnych, ruszyły stacje narciarskie na Podhalu. Chociaż warunki do uprawiania tego sportu są bardzo dobre, rano frekwencja na wyciągach była średnia. Najazd turystów spodziewany jest od soboty.

Pod Tatrami ruszyły wszystkie wyciągi. Na Kasprowym Wierchu czynna jest kolej główna na szczyt oraz kolejka krzesełkowa w Kotle Gąsienicowym, natomiast nieczynna jest kolejka w Kotle Goryczkowym z uwagi na zbyt silny wiatr.

Warunki narciarskie na Podhalu są bardzo dobre. Panuje mroźna aura. W Zakopanem termometry wskazują -14 st. C. Na weekend zapowiadane są opady śniegu i mróz do -7 st. C.

10:17 Rosja

W Rosji dobowy przyrost zakażeń koronawirusem drugi dzień z rzędu przekroczył 15 tysięcy, po tym, jak w środę spadł poniżej tego progu, po raz pierwszy od połowy października. Wykryto w ciągu minionej doby 15 089 zachorowań. Zmarło 507 pacjentów z Covid-19.

10:15 Zmiana rekomendacji ws. szczepionki firmy AstraZeneca

"Rada Medyczna, w wyniku szczegółowych analiz, pozytywnie zaopiniowała stosowanie preparatu AstraZeneca dla osób w wieku 18-65 lat. W poniedziałek uruchomimy zapisy dla wszystkich nauczycieli do 65 r.ż. Rada rekomenduje stosowanie szczepionek na potrzeby grupy i etapu zero" - poinformował na Twitterze szef kancelarii premiera Michał Dworczyk.

10:08 Dane nt. zajętych łóżek i respiratorów

W szpitalach zajętych jest 12 215 spośród 27 138 łóżek dla pacjentów covidowych. 1 277 chorych wymaga respiratora. Wolnych są 1 373 takie urządzenia.

Na kwarantannie pozostaje 149 615 osób. 

08:52 Węgry

Jeśli na Węgrzech rozpocznie się szczepienie chińskim preparatem Sinopharm, to do Wielkanocy uda się zaszczepić wszystkie zarejestrowane osoby - oświadczył premier Viktor Orban w Radiu Kossuth.

Na Węgrzech trwa obecnie szczepienie czterema preparatami: Pfizera, Moderny, AstraZeneca oraz rosyjskim Sputnikiem V. Zgodę władz kraju uzyskał też preparat chińskiej firmy Sinopharm. 


06:01 Australian Open

Od soboty do środy kibice nie będą mieli wstępu na wielkoszlemowy turniej tenisowy Australian Open w Melbourne. Premier stanu Wiktoria Daniel Andrews ogłosił pięciodniowy lockdown w związku z pojawieniem się nowych przypadków zakażenia koronawirusem.

Nowe ognisko zakażeń brytyjską odmianą koronawirusa pojawiło się w jednym z hoteli w pobliżu lotniska w Melbourne, gdzie są kierowani pasażerowie na obowiązkową 14-dniową kwarantannę po przylocie do Australii. Do tej pory wykryto 13 nowych przypadków zakażenia wśród pracowników hotelu i ich rodzin.

Przez pięć dni będzie obowiązywać zakaz zgromadzeń, mieszkańcy pięciomilionowego Melbourne będą musieli pozostać w domu, z wyjątkiem zakupów niezbędnych artykułów, wyjścia do pracy i ćwiczeń sportowych. Od poniedziałku do środy będą zamknięte wszystkie szkoły.

06:00 Brazylia

Odmiana koronawirusa zidentyfikowana w brazylijskiej Amazonii może być trzykrotnie bardziej zaraźliwa od tej, która wywołała pandemię - uważą minister zdrowia Brazylii Eduardo Pazuello. Jego zdaniem obecne na rynku szczepionki są skuteczne przeciwko temu groźnemu wariantowi.

05:59 Wielka Brytania: Niektóre restrykcje mogą pozostać do czasu zaszczepienia całej populacji

Wielka Brytania, aby ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa, może być zmuszona do utrzymania "niektórych środków", dopóki cała jej dorosła populacja nie zostanie zaszczepiona - powiedziała Susan Hopkins, dyrektor zarządzająca Public Health England.

05:56 Donald Trump

Były prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump był w październiku minionego roku poważniej chory na koronawirusa, niż to ujawniono opinii publicznej. Napisał o tym dziennik "New York Times".

Według gazety, powołującej się na cztery osoby zaznajomione ze stanem zdrowia Trump, po zakażeniu Covid-19, miał w pewnym momencie "skrajnie obniżony poziom tlenu we krwi i problem z płucami związany z zapaleniem płuc wywołanym przez koronawirusa".

05:45 Szczepienia nauczycieli

Dziś rozpoczynają się szczepienia przeciw Covid-19 dla nauczycieli, w pierwszej kolejności dla tych, którzy obecnie pracują stacjonarnie. To: nauczyciele wychowania przedszkolnego, osoby zatrudnione na stanowisku pomoc nauczyciela, osoby zatrudnione na stanowisku pomoc wychowawcy, nauczyciele klas I-III szkół podstawowych (w tym wychowawcy świetlic), nauczyciele szkół i placówek specjalnych, nauczyciele i instruktorzy praktycznej nauki zawodu, pracownicy pedagogiczni poradni psychologiczno-pedagogicznych i pedagogiczna kadra kierownicza tych szkół i placówek. Szczepieni będą też pracownicy żłobków.

Na szczepienia zarejestrowało się 268 tys. nauczycieli, to około 65 procent uprawnionych w tej grupie.

05:30 Luzowanie obostrzeń

Dziś zaczyna się luzowanie części obowiązujących dotychczas obostrzeń. Ponownie otwarte dla publiczności zostaną kina, teatry, filharmonie i opery, a także domy i ośrodki kultury prowadzące działalność kinowo-teatralną i wystawienniczą.

Od dziś zostają też warunkowo otwarte baseny, korty tenisowe, stoki narciarskie i zewnętrzne boiska.

Od dziś hotele i pensjonaty mogą wznowić swoją działalność, ale goście mają do dyspozycji tylko połowę pokoi.