Hiszpański dziennik “El Mundo”, bazując na badaniach dotyczących koronawirusa, pisze, że Covid-19 atakuje nie tylko płuca, ale także inne organy. Wielu pacjentów cierpi na liczne powikłania.

"Infekcja koronawirusem może dotknąć chorobą również serce, mózg, a także nerki" - napisała gazeta.

Według "El Mundo" wskutek zachorowania na Covid-19 dochodzi "do wielonarządowego ataku" na organizm człowieka. Potwierdziły to już m.in. badania wykonane przez naukowców z Chin, USA i Wielkiej Brytanii.

Gazeta cytuje Ognjena Gajica, eksperta ds. chorób układu oddechowego w klinice Mayo w amerykańskim Rochester. Zaznacza on, że w konsekwencji zachorowania na Covid-19 wiele osób nie będzie mogło powrócić do pełni zdrowia.

Chodzi o bardzo dużą liczbę osób, które po przebytym syndromie niewydolności oddechowej, nie będą nawet mogły ponownie pracować - wyjaśnił ekspert.

Eksperci, na których badania powołuje się "El Mundo", wskazują, że konsekwencje Covid-19 mogą być odczuwalne nawet po wyleczeniu. Wskazują, że w przyszłości osoby, które pokonały Covid-19, mogą borykać się z innymi poważnymi problemami zdrowotnymi, takimi jak problemy układu trawiennego, dolegliwości neurologiczne, problemy z funkcjonowaniem nerek, zawały serca.

Dziennik wskazuje, że pokonanie Covid-19 może być tylko początkiem długiej "podróży na rehabilitacje i terapie".