Polska i sześć innych państw europejskich znalazły się na opublikowanej przez rząd Irlandii nowej "zielonej liście" krajów, do których można podróżować bez restrykcji, m.in. obowiązkowej kwarantanny po powrocie.

Na liście oprócz Polski znalazły się: Cypr, Finlandia, Islandia, Litwa, Łotwa i Niemcy, zaś zdjęte zostały z niej: Estonia, Grecja, Grenlandia, Norwegia, Słowacja, Węgry i Włochy. Zmiany wejdą w życie w najbliższy poniedziałek.

Irlandzkie władze zalecają, aby powstrzymać się od podróży do państw spoza listy, o ile nie jest to bezwzględnie konieczne, zaś w przypadku powrotu z któregoś z nich należy przez 14 dni pozostawać w jednej lokalizacji i unikać bezpośrednich kontaktów z innymi ludźmi oraz innych sytuacji społecznych w takim stopniu, jak to tylko możliwe.

Aktualizacja "zielonej listy" jest efektem ustaleń podjętych we wtorek przez irlandzki rząd. Zgodnie z nimi, lista będzie aktualizowana co tydzień, w każdy czwartek, a zmiany będą wchodzić w życie w następujący po nim poniedziałek. Warunkiem uznania danego kraju za bezpieczny jest to, że według danych Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) liczba zakażeń koronawirusem w ciągu ostatnich 14 dni nie może przekraczać 25 na 100 tys. mieszkańców.

Na pierwszej zielonej liście znalazły się te kraje, w których ten wskaźnik był niższy niż w Irlandii, ale w związku z tym, że w Irlandii w ostatnich kilku tygodniach liczba zakażeń również szybko rośnie, kryterium to przestało spełniać swoje zadanie.