O 42 proc. wzrosła we Włoszech w ciągu tygodnia liczba zakażeń koronawirusem - podała medyczna fundacja Gimbe. To według ekspertów efekt wariantu Omikron, który odpowiada za około 28 proc. nowych infekcji. Instytut Służby Zdrowia przewiduje, że wkrótce będzie on dominował.

Fundacja Gimbe poinformowała w sprawozdaniu z monitoringu epidemii we Włoszech, że o jedną trzecią w ciągu siedmiu dni wzrosła liczba zgonów na Covid-19. Powiększa się liczba chorych w szpitalach, choć wciąż jest ich dużo mniej niż przy poprzednich falach. 

Instytut Służby Zdrowia w analizie danych z błyskawicznych badań poinformował, że w dwa dni liczba przypadków Omikrona wzrosła dwukrotnie, co jest zgodne z tym, co dzieje się w innych krajach europejskich. Instytut zastrzegł, że choć dane są wstępne, to potwierdzają szybkie szerzenie się nowego wariantu oraz prognozy, że wkrótce będzie on dominować w kraju.

Dane epidemiczne rosną i będą rosnąć na pewno - oświadczył wiceminister zdrowia Włoch Pierpaolo Sileri w wywiadzie radiowym. Zaznaczył, że nowy wariant bardziej się szerzy niż inne, ale jest "mniej agresywny" i mniej groźny dla płuc.

W związku z obecną sytuacją nasiliła się kampania szczepień, przede wszystkim trzecią dawką. Obecnie wykonywanych jest ponad pół miliona szczepień dziennie - przekazał nadzwyczajny komisarz do spraw pandemii generał Francesco Figliuolo.

We Włoszech pełną dawkę szczepień otrzymało blisko 75 proc. obywateli. 25 proc. otrzymało też dawkę przypominającą. W kraju notuje się niskie liczby zgonów z powodu Covid-19. Pacjentów w szpitalach jest trzy razy mniej niż w Polsce. 

Dotychczasowe ustalenia WHO na temat wariantu Omikron

Pierwszy przypadek zakażenia wariantem omikron na świecie wykryto w listopadzie w RPA. Od tamtej pory stał się przedmiotem badań.

Sekretarz generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus potwierdził, że wstępne dane z RPA sugerują wyższe ryzyko ponownej infekcji dla osób wyleczonych z choroby lub zaszczepionych.

Do tej pory Omikron wykryto w kilkudziesięciu krajach.

Ghebreyesus zaznaczył, że rozprzestrzenia się "w tempie, którego nie widzieliśmy przy żadnym innym wariancie". Jednocześnie, zaznaczył szef WHO, Omikron powoduje mniej dotkliwe objawy niż Delta, obecnie najczęstszy wariant.