Stanisław Kalemba, Władysław Kosiniak-Kamysz i były wicepremier Waldemar Pawlak – m.in. ci politycy znaleźli się na wstępnych listach PSL do europarlamentu, do których dodarła Polska Agencja Prasowa. Dokumenty tworzono bez pytania samych zainteresowanych o zdanie.

Wojewódzkie władze Stronnictwa typując kandydatów do europarlamentu wybierały po 20-25 nazwisk w każdym z okręgów wyborczych. Spośród nich wyłonieni zostaną ci, którzy znajdą się na 10-osobowych list wyborczych. Ich skład ustali Rada Naczelna PSL, która zbiera się 18 stycznia.

Oprócz Pawlaka, a także Kosiniaka-Kamysza oraz Kalemby na listach znalazło się też nazwisko marszałka województwa mazowieckiego Adama Struzika. Pojawił się tam nawet wicepremier Janusz Piechociński, który zdecydowanie stwierdził, że nie ma zamiaru ubiegać się o mandat europarlamentarzysty. Dziękuję kolegom z Mazowsza, ale nie należy mieszać polityki krajowej i międzynarodowej - tłumaczył.

Politycy PSL zgodnie uważają, że wybory do PE będą najważniejszym wyzwaniem dla Stronnictwa w najbliższych miesiącach. Wszyscy posłowie PSL, a także radni sejmików wojewódzkich muszą się liczyć ze startem w eurowyborach.

(mn)