Współgospodarze turnieju bardzo chcieliby nawiązać do występu Ukrainy na mundialu w 2006 roku, kiedy drużynie narodowej udało się dotrzeć do ćwierćfinału. Problem w tym, że legenda ukraińskiej reprezentacji Andrij Szewczenko ma już 35 lat. W tej sytuacji o zdobywanie bramek ma zatroszczyć się "ukraiński Messi", czyli Jewgienij Konoplanka. Wspierać go mają Oleg Gusiew i Anatolij Tymoszczuk.

Oleg Gusiew (Dynamo Kijów)

Zobacz również:

Lewy pomocnik całą zawodową karierę spędził w Kijowie. Po krótkim pobycie w drużynie Arsenału trafił do najlepszej stołecznej drużyny - Dynama, gdzie od początku był podstawowym zawodnikiem. W barwach tego klubu gra od 2003 roku.

Ma w dorobku wszystkie najważniejsze ukraińskie trofea - mistrzostwo, puchar i Superpuchar kraju. W 2009 roku dotarł z Dynamem do półfinału Pucharu UEFA.

Fani reprezentacji wspominają jego występ na mistrzostwach świata w 2006 roku. To właśnie rzut karny wykonany przez Gusiewa w konkursie "jedenastek" w meczu ze Szwajcarią pozwolił Ukrainie awansować do ćwierćfinału mundialu.

Jewgienij Konoplanka (Dnipro Dniepropietrowsk)

Konoplanka bywa nazywany "ukraińskim Messim". Od początku seniorskiej kariery związany jest z klubem Dnipro Dniepropetrowsk. Pamiętać go mogą kibice Lecha Poznań, który w 2010 roku wyeliminował ukraiński zespół z Ligi Europejskiej.

O klubowe sukcesy Konoplance nie jest łatwo, bo rozgrywki na Ukrainie przebiegają od lat pod dyktando Dynama i Szachtara.

W reprezentacji napastnik Dnipro zadebiutował w 2010 roku. Wcześniej z powodzeniem grał w drużynie młodzieżowej i zespole U-19.

Anatolij Tymoszczuk (Bayern Monachium)

Tymoszczuk karierę rozpoczynał w Wołyniu Łuck. Po dwóch latach przeniósł się do Szachtara Donieck i szybko został kapitanem drużyny. W Doniecku spędził 9 lat, w tym czasie zdobył Puchar UEFA, Superpuchar Europy i wiele trofeów na arenie krajowej. W 2007 roku przeszedł do Zenitu Sankt Petersburg - rosyjski potentat zapłacił za doświadczonego pomocnika aż 30 milionów dolarów. Ukrainiec szybko dostał opaskę kapitana. Po dwóch sezonach spędzonych w Rosji przeniósł się do Bayernu Monachium, gdzie jednak rzadko występuje w podstawowym składzie.

W reprezentacji gra od 12 lat. Był podstawowym graczem zespołu, który w 2006 roku doszedł do ćwierćfinału mistrzostw świata.

Tymoszczuk dwukrotnie został uznany najlepszym piłkarzem Ukrainy, raz triumfował też w plebiscycie na najlepszego gracza ligi rosyjskiej.