Obecny system emerytalny obowiązuje w naszym kraju od stycznia 1999 roku. Został wprowadzony przez rząd Jerzego Buzka. Zakłada, że pieniądze na emerytury Polaków mogą pochodzić z trzech źródeł, nazywanych filarami.

Do roku 1999 nie było powiązania między tym, jaką składkę wpłacono w naszym imieniu na ubezpieczenie społeczne, a tym, jak wysoką emeryturę dostawali Polacy.  Nowy system emerytalny nie obowiązuje wszystkich. Osoby urodzone przed 1 stycznia 1949 roku dostają emeryturę na "starych" zasadach. Emerytura pozostałych to pieniądze, które mogą pochodzić z trzech źródeł.

Filar I

I filar jest obowiązkowy. Pieniędzmi zarządza ZUS, czyli Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Część naszej składki emerytalnej wpłaca do ZUS-u pracodawca. Pieniądze trafiają na indywidualne konta. Nasza składka jest rewaloryzowana zgodnie z ustawą o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Filar II

II filar także jest obowiązkowy, ale tu naszymi pieniędzmi zarządza już prywatny podmiot. To są OFE, czyli Otwarte Fundusze Emerytalne. Do OFE trafia także cześć naszych pieniędzy, które przekazuje mu ZUS. Fundusze inwestują pieniądze, tak aby je pomnożyć.

Filar III

Zbieranie pieniędzy na emeryturę w III filarze nie jest już obowiązkowe. Każdy z nas może podpisać umowę z prywatną firmą, wpłacać do niej pieniądze, które są inwestowane i pomnażane - tak aby nasza emerytura w przyszłości była jak najwyższa.