​Nasze kraje łączą trwałe związki, zbudowane na współpracy, wzajemnym szacunku i relacjach osobistych - podkreślił premier Kanady Justin Trudeau w oświadczeniu wydanym w niedzielę z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Z okazji Dnia Niepodległości Polski, łączymy się z polskimi wspólnotami w Kanadzie i na całym świecie, by świętować setną rocznicę odzyskania przez Polskę suwerenności w 1918 roku - oświadczył Trudeau. Podkreślił, że wzajemne relacje obu krajów wzmacniane są "demokratycznymi wartościami i zobowiązaniem do wspierania pokoju i stabilności na świecie".

Kanada i Polska walczyły ramię w ramię podczas drugiej wojny światowej. Dziś jesteśmy dumnymi sojusznikami w NATO, służąc znów razem w dowodzonej przez Kanadę grupie bojowej Sił Wzmocnionej Wysuniętej Obecności NATO na Łotwie. Kanada i Polska współpracują w wielu międzynarodowych instytucjach i są aktywnymi partnerami handlowymi w ramach umowy o wolnym handlu między Kanadą a Unią Europejską - podkreślił premier przypominając, że w Kanadzie mieszka ponad milion osób polskiego pochodzenia, które mają swój udział w budowie Kanady jako "silnego, energicznego i otwartego dla wszystkich kraju, jakim jest dzisiaj".

W imieniu rządu Kanady, moja małżonka Sophie i ja sam kierujemy nasze najlepsze życzenia dla wszystkich tych, którzy świętują stulecie odzyskania niepodległości przez Polskę - dodał Trudeau.

Wcześniej, w niedzielnym komunikacie ambasada RP w Ottawie opublikowała życzenia skierowane przez Trudeau do Polaków.

Podświetlona wieża CN Tower

Setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę upamiętniali nie tylko politycy w oficjalnych komunikatach. W niedzielę po zachodzie słońca CN Tower w Toronto, wieża telewizyjna będąca jednym z najważniejszych symboli tego największego kanadyjskiego miasta, została podświetlona w kolorach białym i czerwonym, na pamiątkę polskiego święta.

11 listopada jest obchodzony w Kanadzie jako Remembrance Day, dzień pamięci o zakończeniu pierwszej wojny światowej. Uważany jest za jedno z najważniejszych świąt. Historycy przyjmują, że właśnie poświęcenie kanadyjskich żołnierzy w pierwszej wojnie światowej było jednym z najważniejszych czynników jednoczących Kanadyjczyków jako naród. Już na kilka dni przez 11 listopada Kanadyjczycy przypinają do płaszczy i kurtek czerwone maki, czcząc pamięć żołnierzy. Dochody ze sprzedaży symbolicznych maków są przeznaczane na potrzeby weteranów armii kanadyjskiej. Symbolika czerwonych maków rozkwitających między krzyżami oznaczającymi żołnierskie groby pochodzi z wiersza "In Flanders Fields" (Na polach Flandrii), napisanego w 1915 r. przez Johna McCrae, kanadyjskiego żołnierza, lekarza i poetę.

(ł)