90,1 proc. Polaków nie wierzy w to, że Polska mogłaby w najbliższych latach wrócić do przyjaznych stosunków z Rosją - wynika z sondażu United Surveys dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej". 46,3 proc. ankietowanych jest zdania, że Ukraińcy pokonają armię Władimira Putina, która niemal rok temu zaatakowała ich kraj.

Niemal rok po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na Ukrainę uczestnikom badania dla RMF FM i "DGP" zadano dwa pytania. Pierwsze z nich dotyczyło tego, kto wygra konflikt za naszą wschodnią granicą. 

46,3 proc. badanych jest zdania, że wojnę wygrają Ukraińcy. Zwycięstwa Rosjan spodziewa się 10,3 proc. respondentów, a 43,4 proc. nie jest w stanie udzielić jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. 

W zwycięstwo Ukrainy nad Rosją wierzą zarówno zwolennicy obozu rządzącego (59 proc.), jak i opozycji (43 proc.). Taką opcję wybrało 56 proc. respondentów z najmłodszej grupy wiekowej (18-29 lat) i 54 proc. osób, które mają 40-49 lat. Dla porównania - w grupie wiekowej 30-39 lat najczęściej wskazywana jest odpowiedź "nie wiem" (62 proc.), a zwycięstwo Ukrainy wybrało 35 proc. badanych.

Czy powrót do przyjaznych relacji z Rosją jest możliwy?

Drugie pytanie zadane uczestnikom badania dotyczyło tego, czy w najbliższych latach wrócimy do przyjaznych stosunków z Rosją. Tutaj miażdżąca większość wskazań (90,1 proc.) ma charakter negatywny. W powrót do dobrych relacji z Rosjanami wierzy 4,6 proc. badanych, a 5,3 proc. nie ma zdania w tej sprawie. 

W reset w stosunkach z Rosją nie wierzą zarówno zwolennicy Zjednoczonej Prawicy (88 proc.), jak i opozycji (94 proc.). Negatywne wskazania stanowią też miażdżącą większość w każdej grupie wiekowej (97 proc. wskazań osób w wieku 60-69 lat). 

Sondaż dla RMF FM i "DGP" przeprowadzono w dniach 17-19 lutego na próbie 1000 osób.