Czwartek będzie przyjemny z dużą ilością słońca i temperaturą na poziomie 24-26 st. C. Jedynie na krańcach wschodnich termometry mogą pokazać 27 st. C - powiedziała synoptyk IMGW Ewa Łapińska.

Jak dodała, jeszcze nad ranem burze mogą występować na południowym-wschodzie kraju - w Małopolsce, na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie. Na zachodzie będzie więcej przejaśnień, gdzieniegdzie mogą wystąpić przelotne opady deszczu.

W czwartek zanikające przelotne opady deszczu i burze wystąpią na krańcach wschodnich. Nad samym morzem napłynie masa powietrza polarno-morskiego, która spowoduje miejscami przelotne opady deszczu.

Poza tym czwartek powinien być bardzo przyjemny, będzie dużo słońca, trochę chmur i ok. 24-26 st. C - poinformowała Ewa Łapińska. Dodała, że miejscami - na krańcach wschodnich - termometry pokażą 27 st. C. Wiatr będzie umiarkowany, chwilami porywisty.

Przyjemnie - jak informuje IMGW - ma być również w piątek, przy czym na południowym-wschodzie kraju mogą pojawić się burze. Temperatura do 23 st. C na zachodzie i do 27 st. C na wschodzie. Jedynie na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie - ok. 28 st. C, tam mogą wystąpić burze. W sobotę i niedzielę opady deszczu i burze najprawdopodobniej wrócą.

Warmińsko-mazurskie: Po burzach ponad 2,7 tys. odbiorców bez prądu

Ponad 2,7 tys. odbiorców w woj. warmińsko-mazurskim nie miało dziś rano prądu na skutek awarii spowodowanych burzami - podały służby wojewody. W ciągu minionej doby straż pożarna odnotowała 130 interwencji związanych z pogodą.

Jak przekazał dyżurny wydziału zarządzania kryzysowego urzędu wojewódzkiego, po burzach, które przeszły nad regionem wczoraj wieczorem, wyłączonych jest jeszcze 114 stacji transformatorowych. Bez prądu pozostaje 2705 odbiorców, głównie w okolicach Ełku, Orzysza i Rucianego-Nidy. Awarie są usuwane na bieżąco.

Do północy strażacy mieli około 130 interwencji związanych z pogodą, z czego około 100 to usuwanie przewróconych drzew i połamanych konarów. Najwięcej takich zdarzeń było w powiecie elbląskim i działdowskim - poinformował st. kpt Karol Sadłowski z warmińsko-mazurskiej straży pożarnej.

W Mariance i Kępniewie w powiecie elbląskim przewrócone przez silny wiatr drzewa uszkodziły dachy na kilku budynkach. Według straży, nie było osób poszkodowanych w zdarzeniach związanych z pogodą.

Przed przejściem frontu burzowego ewakuowano wczoraj jeden obóz harcerski - w Wydminach w powiecie giżyckim, gdzie wypoczywało 43 harcerzy i pięciu opiekunów z chorągwi stołecznej ZHP.

86 interwencji strażaków na Śląsku

86 razy interweniowali strażacy od środowego popołudnia do czwartku rano w związku z burzami, jakie przeszły nad województwem śląskim - poinformowała rzeczniczka śląskiej straży pożarnej młodsza brygadier Aneta Gołębiowska.

Najwięcej interwencji było na terenie powiatów: gliwickiego - 39 i raciborskiego - 20. 38 interwencji dotyczyło usuwania skutków działania wiatru, w 14 przypadkach konieczne było wypompowanie wody. Wiatr uszkodził m.in. 1 dach na budynku mieszkalnym i 3 dachy na gospodarczych. 

Ponad 50 interwencji na Mazowszu

Mazowieccy strażacy podjęli wczoraj 55 interwencji w związku z frontem burzowym - poinformował rzecznik mazowieckiej Państwowej Straży Pożarnej mł. bryg. Karol Kierzkowski.

Jedenastokrotnie strażacy interweniowali w powiecie płockim, a dziesięciokrotnie - w powiecie mławskim. Sześć razy funkcjonariusze wyjeżdżali do zdarzeń pogodowych w powiecie sochaczewskim, a cztery - w powiecie gostynińskim.

Działania polegały na usuwaniu przewróconych drzew oraz podtopień dróg i budynków.

Gdzie jest burza?

Gdzie aktualnie występują burze? Można to sprawdzić na poniższych radarach.