Choć w kalendarzu jesień, to dziś pogoda niczym w lecie. Wtorek ma być najcieplejszym dniem w tym tygodniu. Termometry mogą wskazać nawet 28 stopni Celsjusza.

We wtorek zachmurzenie będzie małe i umiarkowane. Jedynie po południu na północnym zachodzie będzie wzrastało do dużego i tam pojawią się przelotne opady deszczu. Natomiast na przeważającym obszarze kraju będzie pogodnie - mówi synoptyk IMGW Dorota Pacocha.

Temperatura maksymalna wahać się będzie od 23 stopni Celsjusza na północnym wschodzie do 28 stopni na południowym zachodzie.

Wiatr będzie umiarkowany, okresami dość silny. Będzie porywisty, do 60 km/h. Natomiast w rejonach podgórskich Sudetów oraz Karpat do 75 km/h i tu pewnie wystawione będzie ostrzeżenie meteorologiczne przed silnym wiatrem - ostrzegła Pacocha.

Po południu również na Podkarpaciu porywy wiatru mogą osiągnąć do 80 km/h. Wiać będzie z południowego zachodu i południa.

W nocy deszcz i burze

W nocy zachmurzenie będzie umiarkowane i duże. Pojawią się przelotne opady deszczu, a lokalnie również burze.

Temperatura minimalna w nocy wyniesie od 11 stopni Celsjusza na zachodzie do 15 stopni Celsjusza na wschodzie. W obszarach podgórskich od 7 do 11 stopni.

Wiatr umiarkowany, okresami dość silny, w porywach do 80 km/h, południowo-zachodni i zachodni. Nad morzem wiatr dość silny i silny, 30-45 km/h, w porywach do 85 km/h, zachodni. Na szczytach Karpat porywy wiatru do 90 km/h, w Sudetach do 100 km/h.

W środę pogorszenie pogody

Po pięknym wtorku w środę miłośników słonecznej aury może czekać rozczarowanie. Zachmurzenie będzie umiarkowane i duże. Miejscami przelotne opady deszczu, na północy możliwe również burze.

Temperatura maksymalna od 14 stopni Celsjusza w obszarach podgórskich i na północy - do 18 stopni Celsjusza miejscami na zachodzie.

Upały na Półwyspie Iberyjskim

W Polsce dziś nawet 27 stopni. Przepiękne lato tej jesieni także na Półwyspie Iberyjskim. W niedzielę i poniedziałek w Portugalii i Hiszpanii kontynentalnej termometry pokazywały 37, a nawet 38 kresek. 

W Portugalii rekord padł m.in. w miejscowościach Mora i Tomar, gdzie słupek rtęci pokazał nienotowaną wcześniej w październiku temperaturę 37,3 stopnia C.

Fala gorącego powietrza utrzymuje się też nad Hiszpanią. Według Hiszpańskiej Państwowej Agencji Meteorologii (AEMET) w porównaniu do średniej temperatury notowanej w ciągu ostatnich dwóch dekad, w październiku obecna fala upałów przyniosła w tym kraju temperaturę wyższą o 14 stopni.

Od niedzieli najwyższą temperaturę pokazały termometry w Badajoz, na zachodzie Hiszpanii, a także w Montoro, na południu kraju. Zarejestrowano tam maksymalną temperaturę 38 i 38,2 stopnia.