Premier Turcji Recep Tayyip Erdogan zwyciężył w wyborach prezydenckich, zdobywając 52,1 proc. głosów - poinformował turecki minister sprawiedliwości. Główny kontrkandydat Erdogana, 70-letni były sekretarz generalny Organizacji Współpracy Islamskiej Ekmeleddin Ihsanoglu, zdobył ok. 35 proc. głosów. Był on kandydatem dwóch największych ugrupowań opozycyjnych: socjaldemokratycznej Partii Ludowo-Republikańskiej Republikańskiej (CHP) i Nacjonalistycznej Partii Działania (MHP).

Były to pierwsze bezpośrednie wybory prezydenckie w Turcji. Wcześniej szefa państwa wyłaniał parlament.

Według BBC frekwencja była o wiele niższa, niż się spodziewano, czego powodem mogły być upały lub też fakt, że głosowanie odbywało się w sezonie urlopowym.
Agencja AFP podaje, że zdaniem obserwatorów frekwencja wyniosła ok. 70-75 proc. W marcowych wyborach samorządowych do głosowania poszło 89 proc. uprawnionych.

Zwycięzca niedzielnych wyborów, 60-letni Erdogan, pozostaje u władzy od marca 2003 roku i nie może ponownie starać się o ten urząd.

Chce rozszerzyć zakres władzy głowy państwa,

Premier jeszcze przed wyborami nie ukrywał, że jeśli wygra, to będzie chciał rozszerzyć zakres władzy głowy państwa, a w tym celu wprowadzić odpowiednie zmiany w konstytucji. Obecnie rola szefa państwa jest raczej symboliczna. Erdogan ma szansę na realizację swoich zamierzeń, ponieważ w 2015 r. odbędą się wybory parlamentarne, a jego AKP pozostaje najbardziej popularnym ugrupowaniem w kraju.

Od kilku lat, a szczególnie od ubiegłorocznych zamieszek w stambulskim parku Gezi, brutalnie stłumionych przez policję na polecenie premiera, opozycja oskarża Erdogana o skłonności autorytarne. Nie przekłada się to jednak na popularność kierowanego przez niego ugrupowania, ani jego samego.

Na ostatnim wiecu przed wyborami Erdogan powtórnie zapowiedział "stworzenie nowej Turcji". W mieście Konya, na południu kraju, w sobotę zapewnił, że podniesie standardy demokratyczne w kraju oraz jego wyniki gospodarcze, by Turcja stała się "światowym liderem i globalną potęgą". Dla tego narodu nie ma nieosiągalnych marzeń czy nieosiągalnych celów - mówił.

W dniu wyborów kontrowersje wzbudza... Google

Podczas wyborów, kontrowersje wywołało logo Google, które pojawiło się w tureckiej wersji wyszukiwarki. Przedstawiało ono urnę wyborczą oraz kartę do głosowania, na której oddano głos na trzeciego kandydata.

Zwolennicy Erdogana oraz Ihsanoglu twierdzą, że logo sugeruje, iż amerykański koncern popiera ich rywala - Selahattina Demirtasa. Przedstawiciel Google'a zaprzeczył, jakoby projekt zawierał jakieś sugestie i podkreślił, że podobne logo przygotowywane są na inne wybory, np. do europarlamentu.

(acz)