Niecodzienne sceny rozegrały się podczas inauguracji pierwszej sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego. W trakcie odgrywania hymnu UE, 29 posłów brytyjskiej partii Brexit Nigela Farage'a odwróciło się plecami. "Odę do radości" na początku zignorowało też dwoje europosłów z Polski. Później politycy wstali.

Całą sytuację uchwyciła kamera na sali obrad PE w Strasburgu. Na filmie widać stojących, w trakcie hymnu, między ławami europosłów i część polityków odwróconych plecami polityków. W taki sposób swój stosunek do UE zademonstrowali posłowie eurosceptycznej partii Brexit. Ugrupowanie Nigela Farage'a wygrało na Wyspach wybory do europarlamentu. Zdobyli 23 mandaty na 79 przypadających Wielkiej Brytanii.  

Najpierw siedzieli, potem wstali

W podobny sposób zachowało się dwoje posłów z Polski. Była minister edukacji Anna Zalewska i były szef MSZ Witold Waszczykowski, podczas odgrywania "Ody do radości" nie wstali z miejsc. Widać to w początkowych kadrach filmiku. W późniejszych kadrach można zauważyć, że polscy politycy jednak wstali. 

Pierwsza sesja nowych posłów

W Parlamencie Europejskim odbyła się dziś pierwsza, inauguracyjna sesja z udziałem nowo wybranych europosłów. W jej trakcie politycy zostali zaprzysiężeni. Przewodniczący PE, oraz 14 zastępców, mają zostać wybrani w środę.