Co najmniej 10 osób nie żyje, a setki innych przebywają w szpitalach po wypiciu przeterminowanego napoju pomarańczowego w stanie Kano na północy Nigerii. Władze apelują o sprawdzanie daty ważności produktu przed spożyciem.

Władze Nigerii rozpoczęły śledztwo, po tym jak co najmniej 10 osób zmarło, a setki innych trafiło do szpitali w związku z wypiciem napoju z proszku o smaku pomarańczowym w stanie Kano na północy Nigerii.

Komisarz ds. zdrowia stanu Kano, dr Amin Ibrahim Tsanyawa, poinformował o ponad 400 przypadkach zachorowań i około 50 osobach dializowanych po spożyciu przeterminowanych lub niespełniających norm saszetek z napojem w ostatnich tygodniach.

Większość osób zgłaszało objawy takie jak wymioty, biegunka czy krew w moczu. Niektórzy skarżyli się też na zawroty głowy.

Prosty napój

Lokalnie produkowany napój pomarańczowy w proszku kupowany jest zwykle w saszetkach, w sklepach lub u straganiarzy i przygotowywany wyłącznie za pomocą dolania wody.

W związku z udokumentowanymi przypadkami zatrucia, władze wezwały obywateli, aby sprawdzali daty ważności na saszetkach przed spożyciem.

Do tej pory, nie ujawniono żadnego konkretnego producenta, jednak kilka osób zostało aresztowanych za sprzedaż towaru "po terminie". Władze sprawdzają także, czy zanieczyszczona woda mogła być kolejnym czynnikiem ryzyka podczas sporządzania napojów.