Z Chorzowa do Krakowa poprowadzi trasa Tour de Pologne, pierwszego na świecie wyścigu etapowego kolarzy elity po długiej przerwie spowodowanej koronawirusem - ogłosił w środę wieczorem dyrektor imprezy Czesław Lang. Z powodu pandemii wyścig został przesunięty z lipca na nowy termin (5-9 sierpnia) i skrócony z siedmiu do pięciu odcinków.

Miastami goszczącymi mety etapów będą: Katowice, Zabrze, Bielsko-Biała, Bukowina Tatrzańska oraz Kraków. Królewskim odcinkiem ma być czwarty, na pętli wokół Bukowiny Tatrzańskiej. 

Wyścig rozpocznie się dokładnie w pierwszą rocznicę śmierci Belga Bjorga Lambrechta, który tragicznie zginął na etapie z Chorzowa do Zabrza. Na 48. kilometrze nagle zjechał z szosy i uderzył w betonowy przepust wodny. W trwającej od 1928 roku historii imprezy był to jedyny śmiertelny wypadek kolarza.

Tegoroczna, 77. edycja odbędzie się bez publiczności, bez Stref Kibica i trybun, z ograniczoną liczbą dziennikarzy oraz w ścisłym reżimie sanitarnym.

Tour de Pologne będzie pierwszym wyścigiem etapowym najwyższej kategorii (World Tour) po blisko pięciomiesięcznej przerwie wywołanej pandemią koronawirusa. Swój udział potwierdzili m.in. triumfator z 2014 roku Rafał Majka (Bora-Hansgrohe), zwycięzca ubiegłorocznego Giro d'Italia Kolumbijczyk Richard Carapaz (Ineos) oraz aktualny mistrz świata Duńczyk Mads Pedersen (Trek-Segafredo).

Prezentacja trasy odbyła się w programie "Sportowy Wieczór" w TVP Sport.

Trasa 77. Tour de Pologne:

5 sierpnia, 1. etap, Chorzów - Katowice (195,8 km)
6 sierpnia, 2. etap, Opole - Zabrze (151,5 km)
7 sierpnia, 3. etap, Wadowice - Bielsko-Biała (203,1 km)
8 sierpnia, 4. etap, Bukovina Resort - Bukowina Tatrzańska (152,9 km)
9 sierpnia, 5. etap, Zakopane - Kraków (188 km)

Zobacz również: Koszykarz NBA ma koronawirusa. Grał w tenisa i był w restauracji