Komitet Weterynaryjny Unii Europejskiej przedłużył do 9 marca tymczasowy zakaz eksportu brytyjskich żywych zwierząt parzystokopytnych. Powodem jest coraz większa liczba zachorowań na pryszczycę u bydła w tym kraju.

Obowiązujący od 1996 roku zakaz wywozu z Wielkiej Brytanii żywego bydła, wołowiny i innych produktów bydlęcych, tylko częściowo złagodzony w 1999 roku, rozszerzono na owce, kozy, świnie, mleko, mięso, skóry tych zwierząt i inne produkty. Nie jest wykluczone, że zakaz ten zostanie ponownie przedłużony. 14 krajów Unii Europejskiej obawia się, że zaraza przedostanie się na kontynent. Rozważa się także wprowadzenie na teren Unii Europejskiej ograniczenia transportu zwierząt a w kilku krajach już ubito zwierzęta importowane w ostatnich tygodniach z Wysp Brytyjskich. Sześć dni po wykryciu pierwszych przypadków pryszczycy w Wielkiej Brytanii nic nie wskazuje na to, że władzom uda się zahamować rozprzestrzenianie choroby. Do przymusowego uboju przeznaczono ponad 7 tysięcy świń, krów i owiec. Planowane jest również dalsze ograniczenie wstępu na tereny wiejskie. W związku z rozprzestrzenianiem się pryszczycy wśród bydła i trzody chlewnej pojawiają się pierwsze objawy paniki na rynku mięsnym. Podskoczył popyt na wszystkie produkty a cena baraniny wzrosła prawie o połowę. Pod znakiem zapytania stanęło organizowanie wyścigów konnych. Z uwagi na przenoszenie wirusa przez duże skupiska ludzi nie odbędzie się także międzynarodowy mecz rugby. Przewodniczący związku brytyjskich farmerów oczekuje iż rząd zwróci się do Unii Europejskiej o rekompensatę w wysokości 200 milionów funtów. Uważa on, że przewidywana odszkodowania za przymusowy ubój zwierząt nie pokryją długofalowych konsekwencji ekonomicznych z jakimi w przyszłości borykać się będą brytyjscy hodowcy.

Główny Lekarz Weterynarii zakazuje

Główny Lekarz Weterynarii wydał natychmiastowy zakaz przywozu do Polski zwierząt parzystokopytnych - m.in. świń, owiec i kóz - ze wszystkich krajów Unii Europejskiej. Zakaz obowiązuje do odwołania - dotyczy też m.in. Norwegii, Szwajcarii, Węgier, Czech, Słowacji, Chorwacji i Estonii. Poza mięsem nie można będzie wwozić do kraju m.in. mleka oraz jego przetworów.

00:15