Przepływając przez Cieśninę Gibraltarską, jeden z najruchliwszych szlaków morskich na świecie, statki powinny zwalniać i uważać na wieloryby - zaapelowały władze Hiszpanii.

Associated Press informuje, że władze hiszpańskie zalecają, by statki przepływające przez Cieśninę Gibraltarską między Półwyspem Iberyjskim a Afryką ograniczały prędkość do 13 węzłów. Załogi wzywa się do zachowania maksymalnej czujności, aby nie doszło do kolizji z wielorybami.

Hiszpańscy obrońcy środowiska od dawna domagali się tego rodzaju ochrony dla wielorybów, więc zalecenia władz hiszpańskich przyjęli z uznaniem.

Największym zagrożeniem dla kaszalotów, żerujących w Cieśninie Gibraltarskiej od lutego do lipca, są szybkie promy, mogące pływać z prędkością ponad 30 węzłów.

Kolizje tych morskich ssaków ze statkami zdarzają się, choć załogi często nie zgłaszają ich władzom - mówią ekolodzy. Obrońcy wielorybów podkreślają, że w raporcie przygotowanym dla hiszpańskiego resortu ochrony środowiska mówi się o zaledwie dwóch potwierdzonych kolizjach w okresie 2001-2005.