Co różni filantropa od egoisty? Być może tylko wariant jednego genu. Naukowcy z Uniwersytetu w Bonn odkryli, że skłonność do altruizmu mamy zakodowaną w DNA. Chodzi o gen COMT w którym zapisane są instrukcje budowy enzymów modyfikujących w mózgu działanie istotnych neuroprzekaźników, w tym dopaminy, odpowiedzialnej za odczuwanie zadowolenia i satysfakcji.

Niemieccy naukowcy badali grupę 101 studentów uczestniczących w grze, która miała wykazać, jak bardzo gotowi są dzielić się pieniędzmi z innymi. Okazało się, że badani, u których stwierdzono obecność jednego z wariantów genu COMT-Val przekazywali na cele charytatywne średnio dwukrotnie więcej pieniędzy, niż ci, których DNA zawierało wariant odmienny: COMT-Met.

Oba warianty występują w naszej populacji mniej więcej równie często. COMT-Val sprawia, że enzym blokujący działanie dopaminy działa nawet czterokrotnie bardziej skutecznie.

Doniesienia naukowców z Bonn, zamieszczone na łamach "Social Cognitive & Affective Neuroscience", to kolejny dowód na dziedziczny charakter wielu naszych skłonności. Jedni myślą o innych z natury, inni muszą się tego dopiero nauczyć.