Rok 2014 był najcieplejszy od końca XIX wieku, gdy zaczęto prowadzić takie pomiary. Tak wynika z opublikowanych odrębnych analiz amerykańskiej agencji NASA i Narodowej Służby Oceanicznej i Meteorologicznej USA (NOAA).

ONZ alarmuje: Globalne ocieplenie będzie coraz groźniejsze

Globalne ocieplenie oznacza nowe rodzaje zagrożeń dla mieszkańców Ziemi, m.in. zagrożenie pokoju. Skutki zmian klimatu, jakie już odczuwamy, to jedynie początek - ostrzegli eksperci ONZ w najnowszym raporcie nt. zmian klimatu. czytaj więcej

Spośród 10 najcieplejszych lat w historii pomiarów temperatury na powierzchni ziemi, które rozpoczęto w roku 1880, dziewięć odnotowano od roku 2000.

Od roku 1880 przeciętna temperatura podniosła się o ok. 0,8 stopnia Celsjusza, a trend ten utrzymuje się głównie za sprawą wzrostu emisji do atmosfery ziemskiej dwutlenku węgla i innych substancji - poinformowała NASA.

Ziemski glob jest obecnie cieplejszy niż był w ciągu ostatnich 100 lat, a prawdopodobnie nawet od co najmniej 5000 lat - powiedziała ekspertka od klimatu Jennifer Francis z Uniwersytetu Rutgersa w New Jersey. Wszelkie ślady wątpliwości, że winna temu jest ludzka działalność, teraz się rozwiały - zaznaczyła ekspertka.

Już w grudniu 2014 r. Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO), prezentując dane dotyczące temperatur od stycznia do października, informowała, że rok ten może się okazać najcieplejszy.

Globalne ocieplenie nie wyhamowuje - podkreślił wówczas sekretarz generalny WMO Michel Jarraud. To, co obserwujemy w 2014 roku, jest zgodne z tym, czego spodziewaliśmy się po zmieniającym się klimacie - mówił.

(mal)