Precz z mej pamięci? Nic prostszego. Naukowcy z Uniwersytetu Południowej Kalifornii i Wake Forest University znaleźli sposób, by wyłączyć i włączyć pamięć. Pisze o tym w najnowszym numerze czasopismo "Journal of Neural Engineering". Na razie metoda okazała się skuteczna u szczurów, ale są nadzieje, że kiedyś pomoże także ludziom.

Naukowcy skupili się na hipokampie, organie mózgu, o którym wiadomo, że bierze istotny udział w procesach zapamiętywania. Badali grupę szczurów, które nauczono wcześniej, że przyciśnięcie odpowiedniej dźwigni daje im nagrodę.

Badacze analizowali sygnały nerwowe, przesyłane między dwiema częściami hipokampa, które sprawiają, że informacje przenoszone są z pamięci krótkotrwałej do pamięci długotrwałej.

Szczury poddane działaniu leków blokujących impulsy elektryczne zapominały, czego się nauczyły. Po wszczepieniu w ich mózg implantu naśladującego te sygnały, odzyskiwały pamięć, co więcej potrafiły zapamiętywać lepiej i szybciej.

Badacze z Kalifornii i Północnej Karoliny chcą powtórzyć te eksperymenty na małpach, liczą, że metoda pomoże kiedyś także ludziom, którzy stracili pamięć w wyniku choroby lub wypadku.