Najstarszy znany naukowcom problem stomatologiczny miał gad sprzed 275 mln lat. Żyjący w paleozoiku Labidosaurus hamatus dorobił się poważnej infekcji zębów - donosi "Naturwissenschaften".

Żuchwa gada sprzed 275 mln lat znaleziona w Oklahomie pozbawiona była kilku zębów. Naukowcy stwierdzili, że jeszcze za życia zwierzęcia nastąpił ubytek tkanki kostnej i owrzodzenie. Wszystko to za sprawą poważnej infekcji. Jest to najstarszy znany paleontologom przypadek problemów stomatologicznych. Poprzednie były młodsze aż o 200 mln lat.

Ten przypadek nie tylko poszerza naszą wiedzę o chorobach zębów, ale ukazuje również zalety i wady, które wiązały się z tym, że u pewnych zwierząt zęby dostosowały się zarówno do pokarmu mięsnego, jak i roślinnego - wyjaśnia główny autor badań, Robert Reisz z University of Toronto Mississauga.

Kiedy przodkowie zaawansowanych gadów przystosowali się do życia lądowego, u wielu wykształciły się specyficzne specjalizacje związane z bardziej efektywnym żerowaniem zarówno na zwierzętach, jak i roślinach. Pokarm roślinny zawiera włókna trudne do pogryzienia.

U bardziej prymitywnych gadów zęby były luźniej osadzone w żuchwach, częściej wypadały i były zastępowane nowymi. U zaawansowanych zęby były już mocniej osadzone, przez co ich wymiana odbywała się rzadziej.

Jednak sukces ewolucyjny rodzaju Labidosaurus świadczy, że ta strategia opłaciła się. Reisz zauważa, że pewne analogie tego zjawiska można dostrzec u człowieka. Nasze badania sugerują, że ludzki system, polegający na posiadaniu dwóch zestawów zębów, mlecznego i stałego - mimo że ma oczywiste zalety w postaci możliwości żucia różnego typu pokarmów - to jednak jest bardziej podatny na infekcje, niż ten u naszych odległych przodków z jego nieustannym cyklem zastępowania zębów - pisze.