"Organizacja opieki kardiologicznej w ostrych zespołach wieńcowych może służyć za wzór do naśladowania dla innych dziedzin systemu opieki zdrowotnej w Polsce" - twierdzi prof. Dariusz Dudek szef pracowni hemodynamiki Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

Jak wynika z raportu organizacji Euro Health Consumer Index w Polsce poziom opieki kardiologicznej stoi na wysokim poziomie. Lekarzom udało się obniżyć liczbę pacjentów umierających np. na zawał serca.

W zeszłym roku w naszym kraju wykonano ponad 28 tysięcy zabiegów tak zwanej pierwotnej angioplastyki wieńcowej. Oznacza to, że kardiolodzy uratowali od śmierci prawie trzy tysiące osób. Pozostali pacjenci opuścili szpitale z mniejszym uszkodzeniem mięśnia sercowego, dzięki czemu zdecydowana większość była w stanie powrócić do normalnej aktywności życiowej i zawodowej - powiedział prof. Dariusz Dudek.

Pod względem wykonywanych zabiegów z zakresu kardiologii inwazyjnej Polska wyprzedziła takie kraje jak Wielka Brytania, Francja, czy Holandia. W ubiegłym roku w naszym kraju przeprowadzono ponad sto tysięcy zabiegów angioplastyki wieńcowej, z czego 66 procent to operacje ratujące życie.

W polskich pracowniach kardiologii inwazyjnej wykonano prawie sześć tysięcy tak zwanych małoinwazyjnych zabiegów wewnątrznaczyniowych. Chodzi m.in o przezskórne wszczepienie zastawki aortalnej i zastawki płucnej.

Kraków ważnym ośrodkiem leczenia serca

W Krakowie od 12 lat działa zespół kardiologów inwazyjnych z Instytutu Kardiologii Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum. Medycy włączyli się do programu "Stent dla życia" dzięki któremu w Krakowie powstało Centrum Koordynacji Leczenia Zawału Serca dla Małopolski. Jego celem jest maksymalne skrócenie czasu jaki mija od rozpoznania zawału serca do leczenia inwazyjnego.

Kardiolodzy inwazyjni z Polski swoje doświadczenia w leczeniu zawału serca prezentują na najważniejszych imprezach kardiologicznych w Europie i USA. Sami organizują też cieszące się ogromną popularnością warsztaty naukowe z prezentacją zabiegów na żywo. Specjaliści z Polski uczestniczą też w badaniach naukowych, których wyniki przekładają się na jeszcze lepsze poznanie tego skomplikowanego organu jakim jest ludzkie serce.