Każdego roku tysiące dzieci zakażają się chorobami pasożytniczymi w czasie zabawy w piaskownicy. Niektóre zakażenia mogą prowadzić do ciężkich powikłań.

Badania mikrobiologiczne próbek pobieranych z miejsc, w których najczęściej przebywają dzieci: piaskownic, boisk, osiedlowych alejek, skwerów i parków prowadzi m.in. łódzki sanepid. Najgorzej wypadają w nich piaskownice i place zabaw - blisko połowa próbek zawierała jaja pasożytów i inne zanieczyszczenia biologiczne.

Jak podkreśliła Joanna Kawałek z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Łodzi, najbardziej narażone na kontakt z pasożytami są kilkuletnie dzieci, które nie potrafią jeszcze dbać o higienę, mają nawyk częstego wkładania rąk do ust, a w dodatku są karmione przez opiekunów na placach zabaw.

Choroba piaskownic

Najczęstszą przyczyną zakażenia są jaja glisty bytującej u psów i kotów. Wywołują one toksokarozę, nazywaną przez epidemiologów "chorobą piaskownic". W badanych przez Sanepid próbkach pasożyty te stanowią aż 36 proc. zanieczyszczeń.

Według Kawałek układ odpornościowy dzieci zwykle dobrze radzi sobie z tym bardzo rozpowszechnionym pasożytem, jednak najmłodsi z zaburzeniami immunologicznymi nie powinni bawić się w piaskownicach. Toksokaroza może przybrać postać trzewną, oczną, mózgową i doprowadzić nawet do utraty wzroku.

Z badań Sanepidu wynika też, że piaskownice i place zabaw są potencjalnym źródłem zakażenia giardiozą, owsicą, toskoplazmozą, glistnicą. Eksperci podkreślają, że jaja wielu pasożytów są bardzo odporne na działanie warunków zewnętrznych i mogą przetrwać w glebie nawet kilka lat.

Lepiej zapobiegać

Zdaniem eksperta Sanepidu, nie wszystkie choroby pasożytnicze u przedszkolaków są prawidłowo diagnozowane. Mogą one dawać różne objawy, m.in. pobudzenie ruchowe, zaburzenia snu, zaburzenia ze strony układu pokarmowego, ale także dolegliwości typowe dla alergii - nawracające stany spastyczne oskrzeli, przewlekły katar i kaszel czy przerost elementów układu chłonnego (tzw. trzeciego migdałka).

Podstawowe metody zapobiegania zakażeniom u dzieci to częste mycie rąk i przestrzeganie higieny. Sanepid zaleca też wymianę piasku w piaskownicach dwa razy do roku i przykrywanie ich na noc.

(abs)