Trzy nowe przypadki bydlęcego gąbczastego zwyrodnienia mózgu wykryto na zachodzie Francji - poinformowało francuskie ministerstwo rolnictwa. Od 1991 roku we Francji zarejestrowano 271 przypadków choroby szalonych krów.

Po drugiej stronie Kanału la Manche - rodziny Brytyjczyków, którzy zachorowali na nową odmianę choroby Creutzfelda-Jakoba otrzymają od rządu odszkodowanie. Początkowe wypłaty wyniosą po 25 tysięcy funtów, to jest równowartość 147 tysięcy złotych. Wysokość ostatecznych wypłat będzie zależeć od indywidualnych negocjacji między prawnikami rodzin a stroną rządową. Pierwsze wypłaty otrzymają zarówno rodziny osób, które już zmarły jak i krewni, którzy obecnie opiekują się chorymi ludzi. W październiku ubiegłego roku rząd brytyjski zapowiedział utworzenie specjalnego funduszu, z którego wypłacane będą rekompensaty. Nie przyznał się jednak do winy za nieodpowiednie poinformowanie społeczeństwa o związku choroby szalonych krów z jej ludzkim odpowiednikiem wirusem Creutzfelda-Jackoba.

Raport w tej sprawie ustalił, iż ministrowie popełnili niedopatrzenia, ale nie starali się świadomie ukryć prawdy o tej nieuleczalnej chorobie. Możliwe, że rodziny niektórych ofiar wirusa otrzymają od brytyjskiego rządu nawet kilkaset tysięcy funtów. Ale same pieniądze nie rozwiązują problemu moralnego. Ludzie, którzy stracili bliskich nadal domagają się poznania całej prawdy o chorobie Creutzfelda-Jackoba jak i ukarania ludzi, którzy mogli zapobiec jej rozprzestrzenianiu.

08:25