Na terenie amerykańskiej Oklahomy znaleziono najstarszy okaz skamieniałej krewetki, sprzed około 360 mln lat. Skorupiak zachował się wraz z mięśniami. Poprzednia najstarsza odkryta przez naukowców krewetka pochodziła z Madagaskaru, ale była sporo młodsza. Jej wiek szacowano na 245 mln lat.

Najnowsze odkrycie wzbogaca wiedzę na temat starej grupy skorupiaków określanych wspólną nazwą dziesięcionogów, a reprezentowanej m.in. przez krewetki, kraby, raki i homary. Inne skamieliny z podobnego okresu znajdowano już wcześniej na terenie stanów Ohio i Iowa, jednak zdaniem Rodney'a Feldmanna z Wydziału Geologii na Kent State University, to raczej krewetka z Oklahomy jest najstarszym dziesięcionogiem.

Skamieniała krewetka jest nie tylko niezwykle stara, ale i świetnie zakonserwowana. Zachowały się m.in. mięśnie wypełniające jej ogon. To rzadkość, bowiem najczęściej tkanki miękkie ulegają rozkładowi, zanim zdążą zamienić się w "kamień". Tym razem jednak warunki panujące na dnie, gdzie leżało martwe zwierzę, zadziałały konserwująco.

W tych samych skałach, w których znaleziono krewetkę, naukowcy natrafili też na inne kopalne organizmy, reprezentujące m.in. amonity, łodzikowce, ramienionogi i gąbki.

Krewetka mierzy około 7,5 cm; otrzymała nazwę Aciculopoda mapesi.