Skuteczny antybiotyk o nazwie reuterycyklina odkryli niemieccy naukowcy. Odkrycie stwarza to szansę na wyprodukowanie nowego leku przeciw bakteriom odpornym na wszystkie dotychczas stosowane antybiotyki, takim jak np. gronkowce.

Jak donosi serwis BBC, nowy antybiotyk jest produkowany przez szczep bakterii mlekowej, która została wyizolowana z kromki kwaśniejącego chleba.

"Pobratymców" owej bakterii można również odnaleźć w jogurcie. Bakterie tego rodzaju zasiedlają też również ludzkie jelita.

Reuterycyklina jest jednak inna od wszystkich tego typu substancji dotąd zidentyfikowanych w bakteriach mlekowych. Ma unikalną strukturę chemiczną i w nowy sposób atakuje komórki bakterii, takich jak gronkowce. W testach laboratoryjnych nowa substancja radzi sobie wyśmienicie z zabijaniem super-bakterii odpornych na inne grupy antybiotyków. Fakt ten stwarza nadzieję na rozwiązanie (przynajmniej na pewien czas) jednego z największych współczesnych problemów leczenia chorób zakaźnych, bowiem według mikrobiologów ludzkość na powrót znalazła się bowiem w erze przedantybiotykowej. Wynika to z faktu, że wiele chorobotwórczych drobnoustrojów uodparnia się na dostępne antybiotyki, a opracowanie kolejnej substancji bakteriobójczej pochłania całe lata i miliardy dolarów, bez żadnej gwarancji sukcesu. Firmy farmaceutyczne zatem coraz mniej chętnie angażują się w projekty poszukiwania nowych leków tego typu. Bakteriom zaś wystarczy rok od wprowadzenia nowego antybiotyku na rynek, by stały się na niego niewrażliwe.

Reuterycyklina, zanim znajdzie się w aptekach, będzie musiała przejść jeszcze wiele badań nad jej skutecznością i tempem uodparniania się na nią bakterii. Przede wszystkim jednak musi się okazać nietoksyczna dla człowieka, na co nadzieje są duże, gdyż lek jest produkowany przez bakterię wyizolowaną z żywności.

Odkrycia badaczy z Uniwersytetu w Hohenheim oraz grupy naukowców z Uniwersytetu w Tybindze po części wyjaśniają, dlaczego picie jogurtów może być bardzo korzystne dla naszego zdrowia. Po raz kolejny okazuje się bowiem, że zawarte w nich bakterie zapobiegają namnażaniu się bakterii dla człowieka chorobotwórczych.

00:40