Oprogramowanie stosowane przez NASA dla oceny głębokości jezior obserwowanych z orbity Ziemi może pomóc w ratowaniu życia kobiet. Amerykańska Komisja do spraw Żywności i Leków wstępnie zaakceptowała technikę obrazowania MED-SEG, która może zwiększyć skuteczność wykrywania przypadków raka piersi przy pomocy badań mammograficznych.

Mammografia, polegająca na prześwietleniu piersi promieniami rentgenowskimi pozwala badać różnice gęstości tkanki i w ten sposób wykrywać ewentualne zmiany nowotworowe. Metoda nie jest jednak w pełni wiarygodna, jeśli gęstość zdrowej tkanki jest duża. Lekarze mają wtedy problem z rozpoznaniem drobnych różnic obrazu, co sprawia, że nie wykrywają około 20 procent nowotworów.

MED-SEG poprawia jakość obrazu i zmniejsza znaczenie subiektywnej oceny lekarza. Pozwala różnicować rejony obrazu, które na tradycyjnym zdjęciu mammograficznym wyglądają tak samo. Dokonuje tego wzbogacając dane dotyczące pojedynczych pikseli o informacje zbierane z większych rejonów obrazu. Zastosowanie MED-SEG do diagnostyki będzie możliwe dopiero po przeprowadzeniu badań klinicznych, które rozpoczną się w ciagu najbliższych 6 do 8 miesięcy.