Nową salę w jaskini Nakovana z bardzo dobrze zachowanymi pozostałościami starożytnego sanktuarium Illyrów z 1000 r. p.n.e. odkryli archeolodzy w Chorwacji - podał serwis "National Geographic".

Tego bezprecedensowego odkrycia dokonała międzynarodowa ekipa archeologiczna kierowana przez dr Tima Kaisera z Królewskiego Muzeum Ontario w Kanadzie. Jaskinia Nakovana znajduje się w Dalmacji nad Adriatykiem. Była znana od dawna, ale nowością jest znalezienie nowej sali w głębi groty. Archeologowie prowadzący badania w poznanej części jaskini ze zdziwieniem stwierdzili, że nie jest to całość groty. Okazało się, że składa się ona z 3 połączonych ze sobą sal: jednej znanej i dwóch, do których wejście zostało zawalone kamieniami. Po odsłonięciu wejścia do środkowej komory oczom badaczy ukazała się nienaruszona od 2 tysięcy lat komora z fallicznym stalagmitem pośrodku, otoczonym setkami fragmentów ceramiki illyryjskiej i greckiej. O kultowym charakterze jaskini świadczy stalagmit, który jest umieszczony dokładnie pośrodku komory tak, że w pewnych okresach w ciągu roku pada na niego światło słoneczne. Dr Kaiser uważa, iż stalagmit był elementem illyryjskiego kultu płodności. "Jaskinia była miejscem, w którym składano bogom ofiary. Wśród fragmentów ceramiki znaleziono dedykacje do Afrodyty. Sama ceramika natomiast pochodzi z całego basenu Morza Śródziemnego. Nie potrafimy jednak wytłumaczyć dokładnie charakteru kultu ani jego znaczenia" - mówi dr Kaiser.

Obecność w grocie przedmiotów pochodzących z okresu od wczesnego neolitu (około 6000 p.n.e.) do początków naszej ery wskazuje, iż jaskinia ta odgrywała bardzo ważną rolę w ekonomii tych terenów. Mogła być w neolicie zamieszkała (znaleziono tam palenisko) lub już wtedy wykorzystywana do celów kultowych. W takim wypadku byłby to jeden z dowodów na ciągłość kultową tego miejsca (przez 5 tysięcy lat!).

Odkrycia w jaskini rzucają nowe światło na Illyrów - ludność współczesną Grekom - o której wierzeniach i praktykach rytualnych nie wiadomo praktycznie nic. Illyrowie byli luźną federacją plemion indoeuropejskich, które pojawiły się w zachodniej części Półwyspu Bałkańskiego około 1000 roku przed n.e. Handlowali z plemionami greckimi, jednak zawsze jednak byli uważani przez Greków za barbarzyńców.

14:30