Naukowcy odkryli kolejną tajemnicę węży, które potrafią latać. Badacze z Virginia Polytechnic Institute and State University przeanalizowali dokładnie loty węży z gatunku Chrysopelea paradisi, żyjących w południowej i południowo-wschodniej Azji. Te gady są w stanie przenosić się bezpośrednio z drzewa na drzewo nawet na odległość ponad 20 metrów.

Jak pisze w najnowszym numerze czasopismo "Bioinspiration and Biomimetics", węże opanowały zaskakującą technikę lotu, która pozwala im bez skrzydeł pokonywać znaczne odległości. Naukowcy z Virginia Tech przekonali się o tym zaznaczając białe punkty na ciele węży i analizując dokładnie ich ruch, zarejestrowany przez kamerę video.

Okazuje się, że podczas lotu węże dość stabilnie utrzymują płąszczyznę falującej przedniej części ciała pod katem około 25 stopni do kierunku przepływu powietrza i wykonują pionowe ruchy w górę i w dół samym ogonem. Ich prędkość sięga nawet 10 metrów na sekundę, ale ułożenie ciała sprawia, że ruch jest bezpieczny. Wydaje się, że ciało węża można porównać do jednego dużego skrzydła, które zmienia swoją konfigurację tak, by jak najlepiej wykorzystać opór powietrza.