Dzieci z kilku europejskich krajów, w tym z Polski, udzieliły eurodeputowanym… lekcji programowania komputerowego. Z dużym zainteresowaniem spotkała się aplikacja "Polish your English", stworzona przez 10-latkę z Białegostoku.

W ramach II Europejskiego Tygodnia Kodowania we wtorek do Parlamentu Europejskiego przyjechały dzieci m.in. z Wielkiej Brytanii, Irlandii, Belgii i Polski, by udzielić europosłom symbolicznej lekcji programowania komputerowego. Polskę reprezentowały dzieci z polskiego programu edukacyjnego "Mistrzowie Kodowania", w ramach którego uczniowie ze szkół podstawowych i gimnazjalnych uczą się programowania, a także dzieci należące do klubów CoderDojo, w których wolontariusze uczą na zajęciach pozaszkolnych, jak kreatywnie wykorzystywać komputery.

10-letnia Zuzia należy do klubu CoderDojo w Białymstoku. Stworzyłam aplikację "Polish your English" ("Szlifuj swój angielski"). Inspirowałam się tym, co powiedział Donald Tusk, że musi doszlifować swój angielski. Pomyślałam, że tak będzie śmiesznie, będzie fajnie i może więcej osób dołączy do CoderDojo - powiedziała Zuzia. Tusk użył sformułowania "I will polish my English", gdy po wyborze na szefa Rady Europejskiej obiecywał dziennikarzom, że poprawi swoją znajomość angielskiego.

Jak wyjaśniła Zuzia, dzięki jej aplikacji możemy nauczyć się pisowni słówek angielskich. Czyli, jakbym wprowadziła słowo "Zuzia", to by mi przeliterowało: Z-u-z-i-a. Słowo "słońce" jest trudniejsze, gdyż w aplikacji nie ma takich znaków jak "ń". Ale chodzi o to, że uczysz się dzięki tej aplikacji literować w języku angielskim - powiedziała.

Jak zastrzegła, aplikacja nie jest jeszcze dostępna dla wszystkich, bo wciąż ją udoskonala.

Maciek, który ma 8 lat, uwielbia z kolei stwarzać animacje i prezentacje. Europosłom pokazał, jak można wirtualnie pokolorować postać rysunkowego kota, sprawić, żeby się poruszał i zmieniał pozycje. Jego 10-letni brat Michał specjalizuje się z kolei w tworzeniu własnych gier. Zaprojektował grę "Tour de France".

12-latek Damian wymyśla natomiast różnego rodzaju tła, tapety na pulpit komputera. Jak przekonywał, jest to bardzo łatwe - wystarczy mieć odpowiedni program.

Karolina Żelazowska, która jest trenerem w programie "Mistrzowie kodowania", mówi, że program ten cieszy się ogromną popularnością wśród dzieci. Ponad 600 polskich szkół zgłosiło się do programu w tej edycji. Dzieci mogą się nauczyć myślenia algorytmicznego, ale także współpracy, ponieważ przy komputerze wymieniają się doświadczeniami - podkreśliła Żelazowska. Ponadto - jak wyjaśniła - uczniowie skupiają się w tym programie na umiejętności tworzenia pewnych programów, aplikacji czy prezentacji w języku scratch - wirtualnym języku programowania.

W klubach CoderDojo uczymy, jak kreatywnie wykorzystywać komputery, czyli jak zamiast oglądać obrazki - stworzyć obrazek, jak zamiast oglądać filmy - stworzyć własny film i go zmontować. Uczymy też, jak stworzyć własną grę lub zmodyfikować cudzą - podkreślił Kamil Sijko z fundacji CoderDojo Polska. Dodał, że formułę CoderDojo wymyślili Irlandczycy. W Polsce kluby działają w trzech miastach: Białymstoku, Zambrowie i Gliwicach, ale w planie jest otwarcie kolejnych.

Sijko dodał, że w klubach nacisk kładziony jest na to, by już z pierwszych zajęć dziecko mogło wyjść z własną aplikacją. Chcemy, żeby miało poczucie, że jest bardzo zdolne - wyjaśnił.

Ich umiejętności są imponujące. To jest fantastyczna rzecz - przyznawał w rozmowie z korespondentką RMF FM Katarzyną Szymańską-Borginon europoseł Bogdan Zdrojewski, który wziął udział w niecodziennej lekcji.

Inny "uczeń", europoseł PO i były minister administracji i cyfryzacji Michał Boni informował, że w Polsce od wielu miesięcy pracowano nad rozwojem projektu "Mistrzowie Kodowania". Jak podał, z nowego budżetu UE w programie operacyjnym "Polska Cyfrowa" przeznaczone będą pieniądze na centra aktywności cyfrowej. To miejsca, gdzie można się uczyć kodowania. To jest kwestia około kilkudziesięciu milionów euro. Centra te nie są specjalnie drogie, powstawałyby z udziałem pieniędzy samorządowych - poinformował.

II Europejski Tydzień Kodowania trwa od 11 do 17 października. Towarzyszy mu ponad 1800 wydarzeń w 38 krajach. Inicjatywie patronuje Komisja Europejska.

(edbie)