Neurologia na tropie tajemnic związków międzyludzkich. Badania naukowców z Uniwersytetu Harvarda i Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley pokazują, że ci z nas, których mózg wykazuje większą aktywność w obszarze bocznej kory przedczołowej, szybciej zapominają o kłótniach z partnerem i nie przeżywają ich tak boleśnie, jak inni.

Jak donosi w marcowym numerze czasopismo "Biological Psychiatry", ten rejon mózgu ma prawdopodobnie kluczowe znaczenie dla kontroli naszych emocji i odpowiedzi na sytuacje konfliktowe.

W trwającym trzy tygodnie eksperymencie brały udział pary mające za sobą kilka miesięcy związku. Badano aktywność mózgu uczestników oglądających zdjęcia swoich partnerów, pokazujących sympatyczną, obojętną lub wrogą minę. Proszono ich także o prowadzenie dzienniczka, w którym opisywali swoje nastroje. Przy okazji badano także zdolności poznawcze uczestników, ich umiejętność samokontroli i koncentracji. Okazało się, że ci, których kora boczna przedczołowa była bardziej aktywna w czasie oglądania negatywnej miny partnera, wykazywali większą zdolność samokontroli i krócej chowali ewentualne urazy.

Kto wie, może znana od wieków metoda liczenia do dziesięciu to właśnie sposób zwiększenia aktywnosci mózgu, by pod wpływem emocji nie zareagować pochopnie...