"Bogowie" w reżyserii Łukasza Palkowskiego oraz rosyjski "Lewiatan" w reż. Andrieja Zwiagincewa to najlepsze w ocenie polskich krytyków filmy wprowadzone do kin w Polsce w minionym roku. Obrazy nagrodzono "Złotymi Taśmami".

Złote Taśmy to nagrody przyznawane dorocznie - za rok poprzedni - przez Koło Piśmiennictwa Filmowego Stowarzyszenia Filmowców Polskich, będące polską sekcją FIPRESCI, czyli prestiżowej Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych (Federation Internationale de la Presse Cinematographique). Laureaci statuetek wyłaniani są w kategoriach film polski i film zagraniczny.

Złotą Taśmę za rok 2014 dla najlepszej produkcji polskiej wprowadzonej na duże ekrany przyznano za "Bogów", historię - z Tomaszem Kotem w roli kardiochirurga Zbigniewa Religi - o zespole, który przeprowadził pierwszą w Polsce udaną transplantację serca - poinformowało w przesłanym komunikacie Stowarzyszenie Filmowców Polskich.

W kategorii obraz zagraniczny nagrodzony został dramat "Lewiatan". Bohater tego filmu, Kola, mieszka z młodą żona i nastoletnim synem w miasteczku nad morzem w północnej Rosji. Ma stary dom, odziedziczony po ojcu. Mer miasteczka - w którego gabinecie wisi na ścianie portret Putina - wygrał z Kolą sprawę sądową i zamierza wyrzucić go z domu. Na pomoc Koli przybywa Dimitri, znajomy prawnik z Moskwy. Zaczyna się walka o przetrwanie ze skorumpowaną, agresywną strukturą władzy. Brutalna miasteczkowa klika zmusza prawnika do wyjazdu. Rodzina Koli zostaje sam na sam z bezwzględnym, pożerającym wszystko potworem Lewiatanem, którym, jak przedstawia to w filmie Zwiagincew, okazuje się współczesna Rosja.

Uroczyste wręczenie Złotych Taśm za rok 2014 wyłonionym laureatom planowane jest na początek lutego. Gala odbędzie się w Warszawie.

Kiedyś nagroda Syrenki Warszawskiej. Wręczana od '56 roku

Nagrody polskich krytyków filmowych przyznawane są od 1956 r. Początkowo nosiły nazwę Syrenki Warszawskiej. Jako Złote Taśmy nagrody wręczane są od 1985 r., w osobnych kategoriach dla filmów polskich i zagranicznych.

Wśród uhonorowanych tymi statuetkami w latach poprzednich produkcji polskich były m.in.: "Plac Zbawiciela" Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauzego (za 2006 r.), "Cześć, Tereska" Roberta Glińskiego (za 2001 r.), "Trzy kolory. Czerwony" Krzysztofa Kieślowskiego (za 1994 r.), "Nadzór" Wiesława Saniewskiego (za 1985 r.).

Filmy zagraniczne nagrodzone Złotymi Taśmami to np.: "Biała wstążka" Michaela Hanekego (za 2009 r., kraje produkcji: Austria/Francja/Niemcy/Włochy), "4 miesiące, 3 tygodnie i 2 dni" Cristiana Mungiu (za 2007 r., kraj produkcji: Rumunia), "Powrót" Andrieja Zwiagincewa (za 2004 r., kraj produkcji: Rosja), "Ostatni cesarz" Bernardo Bertolucciego (za 1989 r., prod. Wlk. Brytania/Francja/Włochy/Hongkong), "Misja" Rolanda Joffe'a (za 1987 r., prod. Wlk. Brytania).