W sobotę 25 maja dowiemy się, do kogo trafią nagrody 72. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes. W piątek w Teatrze Polskim w Warszawie uroczysta premiera w reżyserii legendy teatru Petera Steina.

DLA KOGO ZŁOTA PALMA W CANNES?

Festiwal zaczął się pokazem filmu "Martwi nie umierają" Jima Jarmuscha. W obsadzie filmu znaleźli się m.in. Bill Murray, Adam Driver, Chloe Sevigny i Tilda Swinton. Występują w nim również m.in. Tom Waits, Steve Buscemi, Danny Glover, Selena Gomez i Rosie Perez. Obraz Jarmuscha rywalizuje w Konkursie Głównym z dwudziestoma innymi filmami - m.in. Pedra Almodovara, braci Jean-Pierre’a i Luca Dardenne, Xaviera Dolana, Terrence’a Malicka i Quentina Tarantino. Szansę na Złotą Palmę mają także m.in. najnowsze produkcje Celine Sciammy, Abdellatifa Kechiche’a, Arnauda Desplechina, Diao Yinana, Corneliu Porumboiu oraz Iry Sachsa.

Jednym z polskich akcentów tegorocznego festiwalu będzie udział krótkometrażowej animacji "Duszyczka" Barbary Rupik w konkursie filmów studenckich Cinéfondation. W tej samej sekcji zobaczymy również animację "Roadkill" Leszka Mozgi. Zwycięzców tej sekcji poznamy 23 maja.

ANDRZEJ SEWERYN JAKO BORYS GODUNOW

24 maja na Dużej Scenie Teatru Polskiego w Warszawie odbędzie się premiera "Borysa Godunowa" w reżyserii międzynarodowej sławy niemieckiego inscenizatora Petera Steina. To twórca słynnej monumentalnej "Orestei", "Fausta" wystawionego na EXPO w Hannoverze w 2000 r. czy "Rozbitego dzbana" z Klausem Marią Brandauerem w Berliner Ensemble. W całą produkcję zaangażowanych jest ponad dwieście osób i blisko 50 osobowy zespół aktorski. W roli tytułowej dyrektor Teatru Polskiego Andrzej Seweryn.

Opracowanie: