Nawet za osiem milionów funtów może zostać sprzedany na aukcji rysunek Michała Anioła, odnaleziony po dwustu latach w bibliotece w północnej Anglii. Jak ustalono szkic pod nazwą "Rozpaczająca kobieta" pochodzi z okresu wczesnej twórczości mistrza Renesansu.

Licytację zorganizuje w przyszłym miesiącu słynny dom aukcyjny Sotheby. "Jesteśmy przekonani, że był to szkic do postaci Marii, stojącej obok krzyża lub obok ciała Jezusa i pogrążonej w żałobie. To figura pełna rozpaczy i kontemplacji" - mówiła przedstawicielka Sotheby, Alexandra Chaldecott. W okresie kiedy Michał Anioł sporządził szkic, przygotowywał się do ozdobienia wnętrz Kaplicy Sykstyńskiej w Rzymie. Szkic wykonany piórkiem i atramentem przez dwa stulecia przeleżał w jednej z książek w bibliotece na zamku w Howard. Odnaleziono go kilka lat temu w czasie przeglądu zgromadzonych tam dzieł sztuki.

Odnaleziony rysunek jest już drugim w ciągu ostatniego ćwierćwiecza. Trzy lata temu na aukcji w Nowym Jorku za siedem i pół miliona dolarów sprzedano szkic zatytułowany "Chrystus i kobieta z Samarii".

19:10