"Sweat" Magnusa von Horna to polski film, który znalazł się w prestiżowej selekcji 73. Festiwalu Filmowego w Cannes. Jest jednym z 56 obrazów wybranych przez selekcjonerów z całego świata. Obok niego na liście znajdują się także m.in. "The French Dispatch" Wesa Andersona i "Another Round" Thomasa Vinterberga.

Organizatorzy 73. Festiwalu w Cannes zdecydowali się ogłosić selekcję festiwalową, choć z powodu pandemii koronawirusa impreza nie odbędzie się w tradycyjnej formie. Filmy, które miały walczyć o najważniejsze nagrody na Lazurowym Wybrzeżu, zostaną pokazane na najbardziej prestiżowych festiwalach filmowych na świecie.

"Sweat" Magnusa von Horna pokazuje trzy dni z życia Sylwii Zając (w tej roli Magdalena Koleśnik), motywatorki fitness, której obecność w mediach społecznościowych nadała status celebrytki. W życiu kobiety brakuje bliskości, choć jest śledzona przez setki tysięcy osób i podziwiana. 

W obsadzie filmu oprócz debiutującej w roli głównej Magdaleny Koleśnik, są m.in. Julian Świeżewski, Aleksandra Konieczna i Zbigniew Zamachowski. Za produkcję odpowiada Mariusz Włodarski z Lava Films.

Fascynują mnie emocjonalni ekshibicjoniści, prawdopodobnie dlatego, że sam znajduję się po drugiej stronie - podkreśla reżyser. Ze strachu przed oceną, trzymam emocje wewnątrz siebie, rzadko dzieląc się nimi z otoczeniem. Kiedy więc spotykam się z ludźmi, którzy lekko i bez wstydu wyrażają siebie, czuję zazdrość - dodaje.W mediach społecznościowych jestem biernym obserwatorem. Podglądam tych, którzy aktywnie eksponują siebie i swoje uczucia, fantazjuję o ich życiach. Ile z tego to prawda? Jacy są, gdy ich telefon jest wyciszony? Czy widać różnicę?  - pyta von Horn. 

Polskim dystrybutorem filmu "Sweat" jest Gutek Film. Na razie nie ma informacji o tym, kiedy ten obraz będzie miał polską premierę. 

Kim jest Magnus von Horn?

Magnus von Horn to mieszkający w Polsce szwedzki reżyser i scenarzysta. Jest absolwentem i wykładowcą Szkoły Filmowej w Łodzi. 

Debiut von Horna - "Intruz" ze zdjęciami Łukasza Żala i Wiesławem Komasą w obsadzie - zdobył najważniejsze filmowe nagrody w Polsce (trzy laury na Festiwalu w Gdyni) i w Szwecji (trzy "szwedzkie Oscary"). Miał swoją premierę w 2015 roku w Cannes, w sekcji Directors' Fortnight. 

Magnus von Horn jest laureatem Paszportu Polityki.