Dopiero trzy miesiące po śmierci odbędzie się pogrzeb Emila Karewicza. Aktor teatralny i filmowy zmarł 18 marca. Miał 97 lat. Artysta zostanie pochowany 23 czerwca. Powodem opóźnienia ceremonii była epidemia koronawirusa.

Jak poinformował syn Emila Karewicza, Krzysztof Karewicz, uroczystość rozpocznie się 23 czerwca o godz.13:00 na Cmentarzu Wojskowym w Warszawie w Al. Zasłużonych. Pogrzeb będzie miał charakter świecki. 

Ze względu na sytuację związaną z pandemią, wszystkich, którzy będą chcieli uczestniczyć w pożegnaniu prosimy o zachowanie odległości, założenie maseczek i nie składanie kondolencji - przekazał w komunikacie Krzysztof Karewicz. 

Emil Karewicz zmarł 18 marca

Emil Karewicz urodził się 13 marca 1923 roku w Wilnie i tam też rozpoczął karierę aktorską - na początku na deskach Teatru Małego. W czasie II wojny światowej walczył w II armii Wojska Polskiego, od lat 60. był związany z Warszawą, gdzie występował w Teatrze Dramatycznym, czy Ateneum.

W 1956 r. Karewicz wystąpił w "Kanale" Andrzeja Wajdy, wcielając się w postać porucznika "Mądrego", zastępcy "Zadry", oraz w "Cieniu" Jerzego Kawalerowicza, jako prowokator Jasiczka, a w roku 1958 - w "Bazie ludzi umarłych" Czesława Petelskiego, gdzie zagrał Tadka "Warszawiaka". W 1960 zagrał króla Władysława Jagiełłę w "Krzyżakach" Aleksandra Forda. 

Największą sławę przyniosła mu jednak rola Hermanna Brunnera w serialu "Stawka większa niż życie". Miałem być taką wredną przeciwwagą dla szlachetnego Klossa. (...) W tamtych czasach i później dziennikarze pytali mnie dość często, czy mam w sobie coś z Brunnera. Oczywiście nic. Realizację tych odcinków, w których brałem udział, pamiętam ogólnie, raczej bez detali. Wszystko przebiegało bardzo płynnie. Ze Staszkiem Mikulskim połączyła nas na lata może nie przyjaźń, ale ciepła zażyłość - opowiadał aktor po latach w jednym z wywiadów.

Emil Karewicz zmarł 18 marca 2020 roku. Miał 97 lat.