Od opinii ekspertów zależeć będzie decyzja, czy "Dama z gronostajem" Leonarda da Vinci zostanie wypożyczona na wystawę w Gemaeldegalerie w Berlinie. Takim ustaleniem zakończyło się spotkanie mediacyjne dotyczące obrazu, którego gospodarzem był prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

Posłuchaj relacji Macieja Grzyba

Rozważam wystąpienie do Muzeum Narodowego i Fundacji Książąt Czartoryskich o powołanie komisji ekspertów, która bardzo merytorycznie mogłaby wydać opinię o stanie konserwatorskim dzieła - mówił wiceminister kultury Piotr Żuchowski. Opinia ma dotyczyć także tego, czy obraz może podróżować.

Wiceminister, a zarazem generalny konserwator zabytków zaznaczył, że rozstrzygnięcie w tej sprawie musi zapaść bardzo szybko. Zapowiedział, że wystąpi o powołanie komisji w przyszłym tygodniu. Żuchowski przyznał, że list w sprawie wypożyczenia "Damy" do Berlina skierował do ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego minister kultury Niemiec.

"Dama z gronostajem" jest jednym z najcenniejszych obrazów w polskich zbiorach i jedynym obrazem Leonarda da Vinci w Polsce. Jego właścicielem jest Fundacja Książąt Czartoryskich. Na podróż dzieła do Berlina nie zgodzili się wojewódzki, a potem generalny konserwator zabytków. Przeciwne podróżom "Damy" po świecie jest też Muzeum Narodowe w Krakowie, które sprawuje merytoryczną opiekę nad kolekcją Czartoryskich. Fundacja ma natomiast zgodę generalnego konserwatora na wypożyczenie "Damy" od listopada 2011 do lutego 2012 na monograficzną wystawę Leonarda da Vinci w National Gallery w Londynie.