Jan Peszek w teatralnej premierze. Festiwal w Berlinie w odsłonie przygotowanej specjalnie dla widzów. Sceniczna wersja bestsellerowej powieści Szczepana Twardocha. Tak zapowiada się najbliższy tydzień w kulturze.

Peszek w Polonii

Teatr Polonia w Warszawie w poniedziałek 7 czerwca pokaże oficjalna premierę spektaklu "Minetti. portret artysty z czasów starości" Thomasa Bernharda w reżyserii Andrzeja Domalika. W obsadzie są Jan Peszek, Małgorzata Zajączkowska, Zofia Domalik, Łukasz Borkowski, Vova Makovskyi, Natalia Stachyra, Marta Sutor, Monika Szwajnos oraz Aleksander Kaźmierczak. 

Ta sztuka to spowiedź starego, wielkiego artysty, opowieść o jego stosunku do autorów i publiczności.  Tytułowa postać wzorowana jest na wybitnym niemieckim aktorze, Bernhardzie Minettim, przyjacielu i długoletnim współpracowniku Thomasa Bernharda, z którego autor robi symboliczną figurę Aktora. W tej właśnie roli wystąpi Jan Peszek.

Berlinale dla widzów

W środę 9 czerwca ruszy plenerowe wydarzenie Summer Special, czyli drugi etapu 71. Berlinale. Tym razem publiczność uhonoruje wybrany tytuł z Konkursu Głównego. Wręczone zostaną także, przyznane w marcu, nagrody jury międzynarodowego.

W programie edycji przygotowanej dla widzów oprócz 15 filmów z konkursu głównego znalazły się m.in. pokazy specjalne "Je suis Karl" Christiana Schwochowa, "Francuskiego wyjścia" Azazela Jacobsa z Michelle Pfeiffer i Lucasem Hedgesem, a także "Mauretańczyka" Kevina Macdonalda, w którym wystąpili Jodie Foster i Tahar Rahim. Plenerowa odsłona potrwa do 20 czerwca. Pokazy festiwalowe odbywać się będą w 16 miejscach Berlina, m.in. w stworzonym specjalnie na tę okoliczność kinie plenerowym na Wyspie Muzeów.

"Pokora" Twardocha w Teatrze Śląskim

Adaptację swojej najnowsze powieści "Pokora" przygotowuje sam autor, Szczepan Twardoch.

To już trzeci tekst tego pisarza, który zagości na deskach Teatru Śląskiego w Katowicach. Reżyserią zajmie się specjalizujący się w śląskich narracjach Robert Talarczyk. Za muzykę odpowiadał będzie raper i producent Miuosh. W roli głównej zobaczymy gościnnie Henryka Simona, aktora Teatru Narodowego.

"Pokora" Twardocha stała się czytelniczym bestsellerem. To porywająca powieść o miłości, wojnie i rewolucji. Epicka historia o Berlinie i Śląsku, o Niemcach i Polakach, o podziałach społecznych i etnicznych. O pożądaniu, władzy, uległości i cenie, jaką płaci się w walce o godność. Teatralna prapremiera w piątek 11 czerwca.

Opracowanie: