Nowa książka wybitnej polskiej reporterki. Film o hiphopowej Moleście. Teatralny "Kwartet" w gwiazdorskiej obsadzie. Tak zapowiada się najbliższy tydzień w kulturze!

Nowa książka Hanny Krall

30 września ukaże się nowa książka wybitnej polskiej reporterki. W "Synapsach Marii H." Hanna Krall zadaje wiele trudnych pytań. Tytułowe synapsy to mosty w mózgu między przeszłością i dniem dzisiejszym.

Co łączy przedwojenny żydowski Muranów, stan wojenny i World Trade Center? Czy da się zapomnieć o przeszłości? Jak odnaleźć się w dzisiejszym świecie, w którym liczy się tylko to, co tu i teraz? Maria Twardokęs-Hrabowska, polska opozycjonistka więziona w 1981 roku za wspieranie strajku, zmaga się z trudną teraźniejszością. W społeczeństwie nieczułym na inność i nieprzygotowanym na to, co odbiega od przyjętej normy, wychowuje cierpiącego na autyzm syna. W jej historii pojawia się także Maria Hrabowska, "matka jej męża", która przeżyła piekło II wojny światowej i współczesnego terroryzmu - atak na wieże WTC.

"Skandal. Ewenement Molesty"

Film "Skandal. Ewenement Molesty", dokument w reżyserii Bartosza Paducha, wejdzie do kin 2 października. Blokowiska na stołecznym Ursynowei, połowa lat 90. Kilku chłopaków zafascynowanych MTV i rapem zza wielkiej wody zakładają Mistic Molesta jako wyraz młodzieńczego buntu przeciwko szarej rzeczywistości. Wtedy nie wiedzą jeszcze, że ich muzyka odmieni polską scenę hip-hopową a oni sami staną się głosem młodego pokolenia. Nagrywają pierwszą płytę "Skandal", a ich rap od razu staje się hitem. Molesty słuchali wszyscy.


"Zdolne dzieciaki dorosły, a ich drogi się rozeszły. Jak teraz dają sobie radę na rynku muzycznym i w życiu? Co pozostało z dawnych ideałów? Czy wiedzieli, że tak będzie? Ten film to wehikuł czasu, który przenosi nas do lat, gdzie wszystko było proste a kumple byli kimś więcej, niż rodzina" - mówią twórcy dokumentu. Dużą wartością tego filmu są unikatowe materiały archiwalne.

Nowa scena, nowy "Kwartet"

Warszawa ma nową przestrzeń teatralną. Teatr Ateneum 3 października uroczyście otwiera SCENĘ 20. Pierwszą premierą będzie "Kwartet" Ronalda Harwooda w reżyserii Wojciecha Adamczyka. W obsadzie są Magdalena Zawadzka, Marzena Trybała, Krzysztof Gosztyła oraz Krzysztof Tyniec.

To jest jedna z najbardziej znanych sztuk teatralnych słynnego brytyjskiego dramaturga, powieściopisarza i scenarzysty filmowego, laureata Oscara w 2002 roku za najlepszy scenariusz adaptowany "Pianisty" Romana Polańskiego. Rzecz dzieje się w domu spokojnej starości dla artystów-weteranów, gdzie spotykają się dawni sceniczni partnerzy z genialnego kwartetu z IV aktu opery "Rigoletto" Giuseppe Verdiego. Jedna z par kwartetu była niegdyś małżeństwem. Kiedyś sławni, młodzi i piękni, dziś bywają zgryźliwi i złośliwi. Za to sentymentem wspominają minione czasy. Próbują więc odtworzyć kwartet Verdiego. To jest aktorski popis czworga gwiazd każdego teatru.

Opracowanie: