Film "Obrazy bez autora" zdobywcy Oscara Floriana Donnersmarcka wejdzie na polskie ekrany 12 czerwca. W najbliższym tygodniu do otwartych 6 czerwca kin dołączą kolejne. Również kolejne teatry wrócą do grania z publicznością.


"Obrazy bez autora"

Zdobywca Oscara, Florian Donnersmarck, reżyser słynnego "Życia na podsłuchu", wraca z  dramatem opartym na historii życia malarza Gercharda Richtera. To oparta na faktach opowieść o miłości i marzeniach wplecionych w tryby wielkiej historii Niemiec.

Film "Obrazy bez autora" opowiada historię młodego studenta Akademii Sztuk Pięknych Kurta, który zakochuje się z wzajemnością w swojej koleżance Ellie. Na drodze uczuciu staje ojciec dziewczyny, szanowany lekarz, profesor Seeband. Młodzi bohaterowie nie mają świadomości, że ich życie uwikłane zostało w mroczną tajemnicę z przeszłości, którą skrzętnie skrywa Seeband. Obraz nominowany był w ubiegłym roku w dwóch kategoriach do Oscara, Złotych Globów, zdobył także wiele nagród na światowych festiwalach, w tym na festiwalu w Wenecji. Główne role w filmie grają Tom Schilling, Sebastian Koch oraz Paula Beer.

Teatry wracają do gry

Teatr Narodowy w Warszawie swoje przedstawienia pokaże na dwóch scenach. Na scenie przy Wierzbowej im. Jerzego Grzegorzewskiego i scenie Studio. Wytyczne w sprawie grania na żywo z publicznością zakładają m.in., że udział widzów jest możliwy pod warunkiem zakrywania ust i nosa oraz udostępnienia przez teatr nie więcej niż połowy liczby miejsc na sali. Rzędy mają być zajmowane naprzemiennie, z zachowaniem jednego wolnego miejsca między widzami. Obowiązek utrzymania odstępu nie dotyczy osób wspólnie zamieszkujących.

Scena przy Wierzbowej im. Jerzego Grzegorzewskiego dostępna będzie dla widzów od 13 czerwca. 13 oraz 14 czerwca obejrzeć będzie można adaptację opowiadania Kazimierza Brandysa. Przedstawienie "Jak być kochaną" wyreżyserowała Lena Frankiewicz.

12 czerwca również stołeczny Och-Teatr zaprosi widzów i pokaże "Upadłe Anioły" Noela Cowarda w reżyserii Krystyny Jandy.

Teatr Polonia przywita widzów 13 czerwca spektaklem "Zapiski w wygnania" w reżyserii Magdy Umer. Autorkami adaptacji wspomnień Sabiny Baral, dwudziestoletniej emigrantki z roku 1968, są Magda Umer i Krystyna Janda. Janda za rolę w tym spektaklu została wyróżniona, m.in. indywidualną nagrodą aktorską w 24. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej, nagrodą główną na XVII Festiwalu Prapremier "Nie/Podległa 2018", tytułem najlepszej aktorki na XXIV Międzynarodowym Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych w Łodzi, nagrodą główną oraz nagrodą publiczności na 14. Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@Port w Gdyni oraz Grand Prix 59. Kaliskich Spotkań Teatralnych.

Janda za rolę w tym spektaklu została wyróżniona, m.in. indywidualną nagrodą aktorską w 24. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej, nagrodą główną na XVII Festiwalu Prapremier "Nie/Podległa 2018", tytułem najlepszej aktorki na XXIV Międzynarodowym Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych w Łodzi, nagrodą główną oraz nagrodą publiczności na 14. Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@Port w Gdyni oraz Grand Prix 59. Kaliskich Spotkań Teatralnych.

Opracowanie: