To będzie bardzo filmowy tydzień. We wtorek 23 stycznia Amerykańska Akademia Filmowa ogłosi nominacje do swoich nagród. A do polskich kin wchodzą dwa filmy, które mogą liczyć na nominacje do Oscarów.

Nominacje do Oscarów


23 stycznia poznamy nominowanych do Oscarów. Niestety na skróconej liście w kategorii "najlepszy film nieanglojęzyczny" nie ma "Pokotu" Agnieszki Holland - ten film był naszym kandydatem.

Trzymamy kciuki za Janusza Kamińskiego. On ma szansę na nominację za najlepsze zdjęcia do filmu "Czwarta władza". Bardzo duże szanse ma animacja "Twój Vincent". Wśród faworytów są filmy  "Trzy Billboardy za Ebbing, Missouri", "Kształt wody", "Dunkierka", "Lady Bird", "Czwarta władza", "Czas mroku" i "Wszystkie pieniądze świata".

"Czas mroku"

W piątek 26 stycznia do polskich kin wejdzie film "Czas mroku" w reżyserii Joe Wrighta. To opowieść o czasach II wojny światowej, gdy Winston Churchill obejmował urząd premiera. W tę rolę wcielił się Gary Oldman, który już został nagrodzony Złotym Globem za najlepszą rolę męską. Nominacja oscarowa jest zapewne kwestią czasu.

"Wszystkie pieniądze świata"

To oparty na faktach najnowszy film Ridleya Scotta, twórcy "Gladiatora", "Prometeusza", "Obcego" i "Marsjanina". Główne rolę grają w nim Mark Wahlberg, Michelle Williams i Christopher Plummer. Rodzina Gettych należy do jednej z najbogatszych rodzin na świecie. Jej członkowie znani są nie tylko z zarządzania słynnym koncernem paliwowym, ale również z utworzeniem takich spółek jak Getty Images czy Melbourne Cricket Club. Najsłynniejsza jest jednak historia porwania jednego z wnuków seniora rodu Gettych - Johna Paula Getty’ego III. O niej właśnie opowiada film "Wszystkie pieniądze świata", który wchodzi do kin już 26 stycznia. 


Miliarder Jean Paul Getty jest znany z nieustępliwego charakteru i skąpstwa. Gdy grupa nieznanych sprawców porywa jego ukochanego wnuka i żąda wielomilionowego okupu, Getty odmawia zapłacenia choćby dolara. Zrozpaczona matka porwanego - Gail robi wszystko, by skłonić teścia do zmiany zdania, ale bez skutku. Czas ucieka, a porywacze zaczynają tracić cierpliwość. Życie chłopca wisi na włosku i nic nie wskazuje na to, że uda się jeszcze zapobiec tragedii. Wtedy do drzwi Gail puka tajemniczy mężczyzna twierdząc, że jest wysłannikiem Jean Paula Getty’ego, specjalizującym się w sprawach "nie do rozwiązania".

(mn)