Od 21 maja kina, teatry, opery i filharmonie będą mogły wznowić działalność, pod określonymi warunkami, w pomieszczeniach. Do kin wejdzie "Martin Eden". A Kraków szykuje Noc Muzeów.

Od 21 maja kina, teatry, opery i filharmonie będą mogły wznowić działalność, pod określonymi warunkami, w pomieszczeniach. Do kin wejdzie "Martin Eden". A Kraków szykuje Noc Muzeów.
Zdj. ilustracyjne / NEIL HALL /PAP/EPA

Odmrażanie kultury

Od 21 maja zaczną działać niektóre kina studyjne m.in. Muranów i Elektronik w Warszawie, Muza w Poznaniu czy Dolnośląskie Centrum Filmowe we Wrocławiu. Z dużych sieci kinowych ruszy Helios.

Pierwszy, po przerwie spowodowanej pandemią, spektakl Teatr im. Juliusza Osterwy w Lublinie zagra 21 maja. Będzie to sztuka "Czego nie widać" Michaela Frayna w reż. Marcina Sławińskiego. Teatr Miejski w Gdyni pokaże premierę "Prawiek i inne czasy" według powieści Olgi Tokarczuk. Arie z oper Mozarta zabrzmią na pierwszym po przerwie koncercie dla publiczności w Filharmonii w Szczecinie. Orkiestra filharmonii pod batutą Rune Bergmanna wykona je również 21 maja.

Instytucje kultury będą mogły udostępniać publiczności do 50 proc. miejsc na widowni. Muszą też przestrzegać reżimu sanitarnego. Uczestnicy wydarzeń nie będą mogli spożywać na miejscu napojów i posiłków.

"Martin Eden" w kinach

Włoska wersja głośnej powieści Jacka Londona "Martin Eden" rozgrywa się w Neapolu drugiej połowy XX wieku. Reżyser przeniósł akcję w miejscu i czasie, chcąc tym samym pokazać uniwersalność i ponadczasowość historii opowiedzianej w książce.

Film zdobył wiele nagród na światowych festiwalach, w tym dla najlepszego aktora podczas 76. MFF w Wenecji, nagrodę David di Donatello za najlepszy scenariusz czy nagrodę Platform na MFF w Toronto. Był także nominowany do Europejskich Nagród Filmowych w najważniejszych kategoriach: najlepszy film, reżyser, aktor oraz scenariusz. 21 maja wejdzie do polskich kin.

Wcześniej niż planowano do polskich kin wejdzie też film "Ojciec", który otrzymał 6 nominacji do Oscara, a nagrodzony statuetką za najlepszy adaptowany scenariusz dla Floriana Zellera i Christophera Hamptona oraz dla najlepszego aktora sir Anthony'ego Hopkinsa.

Noc Muzeów w Krakowie

Noc Muzeów w Krakowie będzie w piątek 21 maja. W tegorocznej, 17. edycji wydarzenia udział weźmie 37 placówek muzealnych. Program obejmuje ekspozycje stałe i czasowe oraz udostępnianie wyjątkowych miejsc, na co dzień niedostępnych dla zwiedzających. Zaplanowane zostały również specjalne atrakcje - warsztaty, prezentacje multimedialne, pokazy czy oprowadzania z przewodnikiem.

Jak informują organizatorzy na swoim profilu na Facebooku, "ze względu na ograniczenia pandemiczne, a co za tym idzie bezpieczeństwo zwiedzających i pracowników muzeów, muzea czynne będą w swoich stałych - dziennych godzinach otwarcia. Niektóre muzea wydłużają godziny zwiedzania, a część zaprasza wyłącznie do zwiedzania online".

Opracowanie: