Nominowane do Oscara "Małe kobietki" w kinach. Horror na podstawie kultowej baśni. I musical według najsłynniejszej powieści Cervantesa. Tak zapowiada się najbliższy tydzień w kulturze.

Nominowane do Oscara "Małe kobietki" w kinach. Horror na podstawie kultowej baśni. I musical według najsłynniejszej powieści Cervantesa. Tak zapowiada się najbliższy tydzień w kulturze.
Saoirse Ronan /Hubert Boesl /PAP/DPA

"Małe kobietki"

Film "Małe kobietki" powstał według scenariusza i w reżyserii Grety Gerwig. Zebrał znakomite recenzje, a teraz walczy o Oscary w aż sześciu kategoriach, w tym za najlepszy film roku. To poruszająca opowieść o siostrach March. Ich codzienność to walka o miłość i niezależność. Są w tym niezłomne, pewne siebie i bardzo współczesne, a akcja toczy się w XIX wieku.

"Małe kobietki" w polskich kinach pojawią się 31 stycznia. Greta Gerwig bazowała na książce oraz rysunkach Louisy May Alcott. Przygląda się alter ego autorki, czyli Jo March. 

W rolach Jo, Meg, Amy i Beth zobaczymy Saoirse Ronan, Emmę Watson, Florence Pugh oraz Elizę Scanlen. W filmie występują także Timothee Chalamet w roli sąsiada sióstr March, Lauriego oraz Laura Dern jako Marmee i Meryl Streep jako ciotka March.

Jaś i Małgosia w horrorze

Małgosia i Jaś z baśni trafili do horroru. Scenariusz powstał według mrocznej baśni braci Grimm. Reżyserem jest Oz Perkins, twórca dobrze przyjętego horroru "Zło we mnie".

Wszechobecny głód i brak pracy zmusza rodzeństwo Małgosię i Jasia do opuszczenia rodzinnego domu w poszukiwaniu lepszego miejsca do życia. Jedyna znana im droga wiedzie przez niekończący się las, który wydaje się pulsować jakimś odwiecznym życiem. Wycieńczone wielodniową wędrówką i nieopuszczającym ich strachem dzieci trafiają wreszcie na ludzkie domostwo. Mieszkająca tu dziwna kobieta oferuje im gościnę i posiłek. 


Musical z Cervantesa

31 stycznia w Teatrze Dramatycznym w Warszawie odbędzie się premiera "Człowieka z La Manchy" w reżyserii Anny Wieczur-Bluszcz.

"Don Kichot" to piękna i ponadczasowa opowieść o sile słowa, która przemienia marzenia w rzeczywistość. "Czy szaleńcem jest ten, który walczy z wiatrakami i pragnie naprawiać krzywdy, czy ten, który uznaje świat za niezmienny i oczywisty?" - pytają twórcy spektaklu. To ma być pełen rozmachu musical. W broadwayowskim hicie zainspirowanym powieścią Miguela de Cervantesa nie zabraknie historii miłosnej, wartkich dialogów i dużej dawki humoru.

W roli Don Kichota zobaczymy Modesta Rucińskiego, jego wiernego Sancho Pansę zagra Krzysztof Szczepaniak, a ukochaną Anna Gajewska. Kierownictwo muzyczne objął Adam Sztaba.


Opracowanie: