​Z uwagą patrzymy na Hollywood. Tegoroczna gala rozdania Oscarów odbędzie się w nocy z niedzieli 24 lutego na poniedziałek 25 lutego, a polski film "Zimna wojna" ma aż trzy nominacje. Gdy filmowe emocje opadną 1 marca w Starym Teatrze w Krakowie odbędzie się premiera spektaklu "Panny z Wilka" według prozy Jarosława Iwaszkiewicza.

W tym roku nagrody zostaną przyznane po raz 91. Film Pawła Pawlikowskiego "Zimna wojna" powalczy o Oscara w kategorii "najlepszy film nieanlgojęzyczny". Będzie rywalizował z niemieckim filmem "Never Look Away" Floriana Henckela von Donnersmarcka, meksykańską "Romą" Alfonso Cuarona, libańskim "Kafarnaum" Nadine Labaki i japońskim filmem "Złodziejaszki" Hirokazu Koreedy.

Paweł Pawlikowski ma też szansę na nagrodę w kategorii "najlepszy reżyser", z kolei operator "Zimnej wojny" Łukasz Żal otrzymał nominację za najlepsze zdjęcia.

Najwięcej nominacji - po dziesięć - uzyskały w tym roku i "Faworyta" Yorgosa Lanthimosa oraz meksykańska "Roma" Alfonso Cuarona.  I ten ostatni tytuł jest najmocniejszym konkurentem polskiego filmu.

"Panny z Wilka" w Starym Teatrze

1 marca na Scenie Kameralnej Starego Teatru w Krakowie odbędzie się premiera spektaklu "Panny z Wilka". Przedstawienie według prozy Jarosława Iwaszkiewicza reżyseruje Agnieszka Glińska. Jak czytamy na stronie teatru "odwiedzający Wilko po 15 latach Wiktor, przegląda się we własnych wspomnieniach i podejmuje próbę zrekonstruowania siebie samego. Spotkanie z kobietami z przeszłości konfrontuje go z pustką i jałowością własnej egzystencji, doświadczenie wojenne odebrało mu zdolność przeżywania uczuć. W spektaklu jednak, tytułowe panny- siostry z Wilka, nie są tylko fantazmatem kobiecości i projekcją bohatera, zyskują własny głos i tożsamość".

Agnieszka Glińska z Martą Konarzewską oddadzą głos kobiecym bohaterkom opowiadania. Na Wiktora patrzymy ich oczyma, dowiadujemy się również, w jaki sposób czas, który upłynął, zmienił je same. W spektaklu grają m.in Aldona Grochal, Ewa Kaim, Anna Radwan i Dorota Segda.

Opracowanie: