W Walter Reade Theater w Nowym Jorku odbyła się premiera najnowszego filmu Jerzego Skolimowskiego "Essential Killing". Pokaz nagrodzonego w Wenecji obrazu spotkał się z dużym zainteresowaniem widzów.

Reżyser wzbraniał się przed zaszufladkowaniem filmu, do kategorii politycznych. Widza, który zarzucał mu, że gloryfikuje talibskiego mordercę, przekonywał, iż wiele wysiłku włożył, by sportretować głównego bohatera jako postać dwuznaczną.

W mojej opinii, naprawdę nie jest on talibem. Mógłby to być także kompletnie niewinny człowiek, który znalazł się w niewłaściwym miejscu w niewłaściwym czasie. Widzi po raz pierwszy w życiu śnieg i narażony jest na niskie temperatury. Nagle stoi w obliczu wyboru: albo zabić, albo zostać zabitym - tłumaczył Skolimowski, dodając, że jego bohater instynktownie dąży do przetrwania.

Reżyser nie zgodził się też z sugestią, jakoby o tym, że mówi o polityce i o Polsce świadczyła ostatnia scena z białym koniem, co miałoby nawiązywać do symbolicznej polskiej ikonografii. Używam obrazów - argumentował. Białego konia, krew i czarny las uznał właśnie za wspaniałe obrazy, akcentując, że jest malarzem i filmowcem, a nie politykiem.

Wcześniej film pokazywany był w Chicago i Los Angeles, aby spełnić warunki zakwalifikowania się do kampanii oscarowej. Oczywiście będzie bardzo trudno przebić się przez te filmy, które proponują potężne studia mające ogromny budżet na reklamę. W porównaniu z nimi mamy bardzo skromny budżet. Jakieś minimalne szanse są, ale nie wierzyłbym za bardzo, aby się to udało - ocenił Skolimowski. Reżyser przypomniał również, że "Essential Killing" miał w USA świetne recenzje i dostał cztery gwiazdki.